Albanian Bible

Mateu 2

Mateu

Return to Index

Chapter 3

1

 

  Tani nė ato ditė erdhi Gjon Pagėzori, qė predikonte nė shkretėtirėn e Judesė, 

 

 


2

 

  dhe thoshte: ``Pendohuni, sepse mbretėria e qiejve ėshtė afėr!`` 

 

 


3

 

  Dhe nė fakt pėr Gjonin kishte folur profeti Isaia kur tha: ``Njė zė i atij qė bėrtet nė shkretėtirė: "Pėrgatitni udhėn e Zotit, drejtoni shtigjet e tij"``. 

 

 


4

 

  Tani Gjoni vet kishte veshur njė rrobė prej leshi tė devesė dhe njė brez prej lėkure nė bel; ai ushqehej me karkaleca dhe mjaltė tė egėr. 

 

 


5

 

  Nė atė kohė njerėzit e Jeruzalemit, nga gjithė Judeja dhe nga krahina e Jordanit rendnin tek ai, 

 

 


6

 

  dhe pagėzoheshin nga ai, nė Jordan duke rrėfyer mėkatet e tyre. 

 

 


7

 

  Por ai, kur pa se shumė farisenj dhe saducenj po vinin pėr t`u pagėzuar tek ai, u tha atyre: ``Pjellė nepėrkash, kush ju ka mėsuar t`i arratiseni zemėrimit qė po vjen? 

 

 


8

 

  Jepni pra fryte tė denja tė pendesės! 

 

 


9

 

  Dhe mos t`ju shkojė mendja tė thoni me vete: "Ne kemi Abrahamin pėr atė"; sepse unė po ju them se Perėndia mund tė nxjerrė bij tė Abrahamit edhe prej kėtyre gurėve. 

 

 


10

 

  Dhe tashmė sėpata ėshtė nė rrėnjėn e drurėve; ēdo dru, pra, qė nuk jep fryt tė mirė, do tė pritet dhe do tė hidhet nė zjarr. 

 

 


11

 

  Unė po ju pagėzoj me ujė, pėr pendim; por ai qė vjen pas meje ėshtė mė i fortė se unė, dhe unė nuk jam i denjė as tė mbaj sandalet e tij; ai do t`ju pagėzojė me Frymėn e Shenjtė dhe me zjarrin. 

 

 


12

 

  Ai mban nė dorė terploten dhe do ta pastrojė plotėsisht lėmin e tij; grurin e tij do ta mbledhė nė hambar, por bykun do ta djegė me zjarr tė pashueshėm``. 

 

 


13

 

  Atėherė erdhi Jezusi nga Galileja nė Jordan te Gjoni pėr t`u pagėzuar prej tij. 

 

 


14

 

  Por Gjoni e kundėrshtoi fort duke i thėnė: ``Mua mė duhet tė pagėzohem prej teje dhe ti po vjen tek unė?``. 

 

 


15

 

  Dhe Jezusi, duke iu pėrgjigjur, u tha: ``Lejo tė bėhet pėr tani, sepse nė kėtė mėnyrė pėrmbushim ēdo drejtėsi``. Atėherė ai e lejoi. 

 

 


16

 

  Dhe Jezusi, sapo u pagėzua, doli nga uji; dhe ja, qiejt iu hapėn, dhe ai pa Frymėn e Perėndisė duke zbritur si njė pėllumb e duke ardhur mbi tė; 

 

 


17

 

  dhe ja njė zė nga qielli qė tha: ``Ky ėshtė Biri im i dashur, nė tė cilin jam kėnaqur``. 

 

 


Mateu 4

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: