Albanian Bible

Mateu 1

Mateu

Return to Index

Chapter 2

1

 

  Pasi Jezusi lindi nė Bethlehem tė Judesė nė kohėn e mbretit Herod, ja qė disa dijetarė nga lindja arritėn nė Jeruzalem, 

 

 


2

 

  duke thėnė: ``Ku ėshtė mbreti i Judenjve, qė ka lindur? Sepse pamė yllin e tij nė Lindje dhe erdhėm pėr ta adhuruar``. 

 

 


3

 

  Mbreti Herod, kur dėgjoi kėto fjalė, u shqetėsua, dhe bashkė me tė mbarė Jeruzalemi. 

 

 


4

 

  Dhe, mbasi i mblodhi tė gjithė krerėt e priftėrinjve dhe skribėt e popullit, i pyeti ku duhet tė lindte Krishti. 

 

 


5

 

  Dhe ata i thanė: ``Nė Bethlehem tė Judesė, sepse kėshtu ėshtė shkruar nėpėrmjet profetit: 

 

 


6

 

  "Dhe ti, Bethlehem, tokė nė Jude, nuk je aspak mė e parendėsishmja ndėr princat e Judesė, sepse nga ti do tė dalė njė udhėheqės, qė do tė kullotė popullin tim, Izraelin"``. 

 

 


7

 

  Atėherė Herodi i thirri fshehurazi dijetarėt, dhe i pyeti me hollėsi se kur e kishin parė yllin pėr herė tė parė. 

 

 


8

 

  Dhe i dėrgoi nė Bethlehem dhe tha: ``Shkoni dhe pyesni me kujdes pėr fėmijėn; dhe, kur ta gjeni, mė njoftoni qė tė vij edhe unė ta adhuroj``. 

 

 


9

 

  Dhe ata, pasi e dėgjuan mbretin, u nisėn; dhe ja, ylli qė kishin parė nė lindje u shkonte pėrpara atyre derisa u ndal pėrmbi vendin ku ndodhej fėmija. 

 

 


10

 

  Ata, kur e panė yllin, u gėzuan me gėzim shumė tė madh. 

 

 


11

 

  Dhe, mbasi hynė nė shtėpi, panė fėmijėn me Marien, nėnėn e tij, dhe ranė pėrmbys dhe e adhuruan. Pastaj hapėn thesaret e tyre dhe dhuruan: ar, temjan dhe mirrė. 

 

 


12

 

  Pasi Perėndia i udhėzoi nė ėndėrr qė tė mos ktheheshin te Herodi, ata u kthyen nė vendin e tyre nga njė rrugė tjetėr. 

 

 


13

 

  Tani pasi u nisėn Dijetarėt, ja njė engjėll i Zotit iu shfaq nė ėndėrr Jozefit dhe i tha: ``Ēohu, merr fėmijėn dhe nėnėn e tij dhe ik nė Egjipt, dhe rri aty deri sa tė tė lajmėroj, sepse Herodi do ta kėrkojė fėmijėn pėr ta vrarė``. 

 

 


14

 

  Jozefi, pra, u zgjua, mori fėmijėn dhe nėnėn e tij natėn dhe iku nė Egjipt. 

 

 


15

 

  Dhe qėndroi aty deri sa vdiq Herodi, qė tė pėrmbushet ē`ishte thėnė nga Zoti me anė tė profetit: ``E thirra birin tim nga Egjipti``. 

 

 


16

 

  Atėherė Herodi, duke parė se dijetarėt e kishin mashtruar, u zemėrua fort dhe urdhėroi tė vriten tė gjithė fėmijėt meshkuj qė ishin nė Bethlehem dhe nė tėrė rrethinėn e tij, nga dy vjeē e poshtė, 

 

 


17

 

  Atėherė u pėrmbush ajo qė ishte thėnė nėpėrmjet profetit Jeremi qė thotė: 

 

 


18

 

  ``Nė Ramė u dėgjua njė klithmė, njė vaje njė qarje dhe gjėmė e madhe; Rakela vajton bijtė e saj dhe nuk pranon tė ngushėllohet, sepse ata nuk janė mė``. 

 

 


19

 

  Pasi vdiq Herodi, ja njė engjėll i Zotit i shfaqet nė ėndėrr Jozefit nė Egjipt, 

 

 


20

 

  dhe i thotė: ``Ēohu, merr fėmijėn dhe nėnėn e tij dhe shko nė vendin e Izraelit, sepse ata qė donin ta vrisnin fėmijėn kanė vdekur``. 

 

 


21

 

  Dhe ai u ēua, mori fėmijėn dhe nėnėn e tij dhe shkoi nė vendin e Izraelit; 

 

 


22

 

  por, kur dėgjoi se Arkelau mbretėronte nė Judė nė vend tė Herodit, atit tė tij, pati frikė tė shkojė atje. Dhe, mbasi u udhėzua nga Perėndia nė ėndėrr, iku nė krahinėn e Galilesė, 

 

 


23

 

  dhe, mbasi arriti atje, zuri vend nė njė qytet qė quhej Nazaret, qė tė pėrmbushej ajo qė ishte thėnė nga profetėt: ``Ai do tė quhet Nazareas``. 

 

 


Mateu 3

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: