Albanian Bible

Zakaria 4

Zakaria

Return to Index

Chapter 5

1

 

  Pastaj i ēova pėrsėri sytė dhe pashė, dhe ja njė rrotull qė fluturonte. 

 

 


2

 

  Engjėlli mė tha: "Ēfarė po shikon?". Unė u pėrgjigja: "Shoh njė rrotull qė fluturon; gjatėsia e saj ėshtė njėzet kubitė dhe gjėrėsia e saj dhjetė kubitė". 

 

 


3

 

  Atėherė ai mė tha: "Ky ėshtė mallkimi qė po pėrhapet mbi gjithė vendin; sepse tani e tutje, kushdo qė vjedh do tė dėbohet prej tij dhe kushdo qė tani e tutje betohet me tė rreme, do tė dėbohet prej tij. 

 

 


4

 

  Unė do ta bėj tė dalė", thotė Zoti i ushtrive, "dhe ai do tė hyjė nė shtėpinė e vjedhėsit dhe nė shtėpinė e atij qė bėn betim tė rremė nė emrin tim; do tė mbetet nė atė shtėpi dhe do ta konsumojė bashkė me lėndėn e saj dhe me gurėt e saj". 

 

 


5

 

  Pastaj Engjėlli qė fliste me mua doli dhe mė tha: "Ēo sytė dhe shiko ēfarė ėshtė ajo qė po del". 

 

 


6

 

  Unė thashė: "Ēfarė ėshtė?". Ai tha: "Éshtė efa qė po del". Pastaj shtoi: "Kjo ėshtė pamja e tyre nė gjithė vendin". 

 

 


7

 

  Pastaj, ja, u ngrit njė kapak plumbi, dhe kėshtu nė mes tė efas rrinte ulur njė grua. 

 

 


8

 

  Atėherė ai tha: "Kjo ėshtė ligėsia". Dhe e hodhi nė mes tė efas, pastaj hodhi kapakun prej plumbi mbi hapjen e saj. 

 

 


9

 

  Pastaj i ēova sytė dhe shikova, dhe ja qė po vinin dy gra me erėn nė krahėt e tyre, sepse ato kishin krahė si krahėt e lejlekut, dhe e ngritėn efan midis tokės dhe qiellit. 

 

 


10

 

  Kėshtu unė e pyeta engjėllin qė fliste me mua: "Ku e ēojnė efan kėto?". 

 

 


11

 

  Ai m`u pėrgjigj: "Nė vendin e Shinarit pėr t`i ndėrtuar njė shtėpi; kur tė jetė gati efa do tė vihet mbi piedestalin e vet". 

 

 


Zakaria 6

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: