Albanian Bible

Zakaria 3

Zakaria

Return to Index

Chapter 4

1

 

  Pastaj engjėlli qė fliste me mua u kthye dhe mė zgjoi ashtu si zgjojnė dikė nga gjumi. 

 

 


2

 

  Dhe mė pyeti: "Ēfarė po shikon?". U pėrgjigja: "Ja, po shikoj njė shandan krejt prej ari dhe qė ka nė majė njė enė, mbi tė cilėn janė shtatė llampa me shtatė tuba pėr shtatė llampat qė janė nė majė. 

 

 


3

 

  Afėr tyre janė dy ullinj, njė nė tė djathtėn e enės dhe tjetri nė tė majtėn e saj". 

 

 


4

 

  Kėshtu nisa t`i them engjėllit qė fliste me mua: "Imzot, ē`kuptim kanė kėto gjėra?". 

 

 


5

 

  Engjėlli qė fliste me mua u pėrgjigj dhe mė tha: "Nuk e kupton se ē`duan tė thonė kėto gjėra?". Unė i thashė: "Jo, imzot". 

 

 


6

 

  Atėherė ai, duke u pėrgjigjur, mė tha: "Kjo ėshtė fjala e Zotit drejtuar Zorobabelit: Jo pėr fuqinė dhe as pėr forcėn, por pėr Frymėn time", thotė Zoti i ushtrive. 

 

 


7

 

  "Kush je ti, o mali i madh? Pėrpara Zorobabelit ti do tė bėhesh fushė. Dhe ai do ta bėjė gurin e majės sė malit tė shkojė pėrpara midis britmave: "Mėshirė, mėshirė pėr tė!"". 

 

 


8

 

  Fjala e Zotit m`u drejtua pėrsėri, duke thėnė: 

 

 


9

 

  "Duart e Zorobabelit kanė hedhur themelet e kėtij tempulli dhe duart e tij do ta pėrfundojnė; atėherė do tė pranosh qė Zoti i ushtrive mė ka dėrguar te ju. 

 

 


10

 

  Kush ka mundur tė pėrēmojė ditėn e gjėrave tė vogla? Por ata tė shtatė gėzohen kur shohin plumbēen nė duart e Zorobabelit. Ata tė shtatė janė sytė e Zotit qė e pėrshkojnė gjithė dheun". 

 

 


11

 

  Unė u pėrgjigja dhe i thashė: "Kėta dy ullinj nė tė djathtėn dhe nė tė majtėn e shandanit ēfarė janė?". 

 

 


12

 

  Pėr herė tė dytė nisa t`i them: "Ēfarė janė kėto dy degė ulliri qė janė pėrbri dy prurėsve prej ari nga rrjedh vaji i praruar?". 

 

 


13

 

  Ai m`u pėrgjigj dhe tha: "Nuk e kupton ēfarė janė kėto?". Unė u pėrgjigja: "Jo, imzot". 

 

 


14

 

  Atėherė ai mė tha: "Kėta janė dy tė vajosurit qė rrijnė afėr Zotit tė gjithė dheut". 

 

 


Zakaria 5

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: