Albanian Bible

Jona 2

Jona

Return to Index

Chapter 3

1

 

  Fjala e Zotit iu drejtua Jonas pėr herė tė dytė, duke thėnė: 

 

 


2

 

  "Ēohu, shko nė Ninive, qyteti i madh, dhe shpalli atij mesazhin qė po tė urdhėroj". 

 

 


3

 

  Kėshtu Jona u ngrit dhe shkoi nė Ninive, sipas fjalės tė Zotit. Ninivie ishte njė qytet shumė i madh pėrpara Perėndisė, qė donte tri ditė rrugė pėr ta pėrshkuar. 

 

 


4

 

  Jona nisi tė futet nė qytet nė njė ditė rrugė dhe duke predikuar tha: "Edhe dyzet ditė dhe Ninive do tė shkatėrrohet". 

 

 


5

 

  Atėherė Niniveasit i besuan Perėndisė, shpallėn njė agjėrim dhe u veshėn me thes, nga mė i madhi deri te mė i vogli nga ata. 

 

 


6

 

  Kur lajmi i vajti mbretit tė Ninivet, ai u ngrit nga froni, hoqi mantelin e tij, u mbulua me thes dhe u ul mbi hi. 

 

 


7

 

  Me dekret tė mbretit dhe tė tė mėdhenjve tė tij, shpalli dhe pėrhapi pastaj nė Ninive njė urdhėr qė thoshte: "Njerėzit dhe kafshėt, kopetė dhe tufat tė mos kėrkojnė asgjė, tė mos hanė ushqim dhe tė mos pijnė ujė; 

 

 


8

 

  por njerėzit dhe kafshėt tė mbulohen me thes dhe t`i thėrresin me forcė Perėndisė; secili tė kthehet nga rruga e tij e keqe dhe nga dhuna qė ėshtė nė duart e tij. 

 

 


9

 

  Ku ta dish nė ktheftė Perėndia, nė u pendoftė dhe lėntė mėnjanė zemėrimin e tij tė zjarrtė, dhe kėshtu ne nuk vdesim". 

 

 


10

 

  Kur Perėndia pa atė qė bėnin, domethėnė qė po ktheheshin nga rruga e tyre e keqe, Perėndia u pendua pėr tė keqen qė kishte thėnė se do t`u bėnte dhe nuk e bėri. 

 

 


Jona 4

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: