Albanian Bible

Jona 1

Jona

Return to Index

Chapter 2

1

 

  Atėherė Jona iu lut Zotit, Perėndisė tė tij, nga barku i peshkut dhe tha: 

 

 


2

 

  "Nė fatkeqėsinė time i thirra Zotit dhe ai m`u pėrgjigj; nga gjiri i Sheolit i thirra dhe ti e dėgjove zėrin tim. 

 

 


3

 

  Mė hodhe nė njė vend tė thellė, nė zemėr tė deteve, rryma mė mori dhe gjithė dallgėt e tua dhe valėt e tua mė kaluan sipėr. 

 

 


4

 

  Atėherė thashė: U dėbova nga prania jote. Megjithatė do tė shikoj akoma nė drejtim tė tempullit tėnd tė shenjtė. 

 

 


5

 

  Ujėrat mė kanė rrethuar deri nė shpirt, humnera mė ka mbėshtjellė, algat u mblodhėn rreth kokės sime. 

 

 


6

 

  Zbrita deri nė themelet e maleve, toka mbylli shufrat e saj pas meje pėr gjithnjė, por ti e ngrite jetėn time nga gropa, o Zot, Perėndia im. 

 

 


7

 

  Kur shpirti im po ligėshtohej brenda meje, kujtova Zotin, dhe lutja ime arriti deri te ti, nė tempullin tėnd tė shenjtė. 

 

 


8

 

  Ata qė jepen pas kotėsive tė rreme braktisin vetė burimin e hirit tė tyre. 

 

 


9

 

  Por unė me zėra lėvdimi do tė ofroj flijime dhe do tė plotėsoj betimet qė kam bėrė. Shpėtimi i pėrket Zotit". 

 

 


10

 

  Atėherė Zoti i foli peshkut dhe peshku e volli Jonan nė breg. 

 

 


Jona 3

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: