Albanian Bible

Amosi 8

Amosi

Return to Index

Chapter 9

1

 

  Unė pashė Zotin qė rrinte mė kėmbė pranė altarit dhe tha: "Goditi kapitelet, u shkundshin portat, dhe copėtoji mbi kokat e tyre. Unė do t`i vras pastaj ata qė kanė mbetur me shpatė. Asnjė nga ata 

 

 


2

 

  Edhe sikur tė depėrtojnė nė Sheol, dora ime do t`i shkėpusė qė andej; edhe sikur tė ngjiten nė qiell, unė do t`i tėrheq poshtė qė andej. 

 

 


3

 

  Edhe sikur tė fshiheshin nė majė tė Karmelit, unė do t`i gjej dhe do t`i marr; edhe sikur t`i fshiheshin shikimit tim nė fund tė detit, atje do tė urdhėroj gjarpėrin t`i kafshojė; 

 

 


4

 

  edhe sikur tė shkonin nė robėri para armiqve tė tyre, atje do tė urdhėroj shpatėn t`i vrasė. Unė do tė ngul sytė e mi mbi ta pėr tė keqen dhe jo pėr tė mirėn. 

 

 


5

 

  Zoti, Zoti i ushtrive, ėshtė ai qė prek tokėn dhe ajo shkrihet, dhe tėrė banorėt e saj mbajnė zi; ajo ngrihet e tėra si Nili dhe ulet si lumi i Egjiptit. 

 

 


6

 

  Éshtė ai qė ndėrton nė qiejt dhomat e tij tė sipėrme dhe ka vėnė mbi tokė themelet e kupės sė tij qiellore; ai thėrret ujėrat e detit dhe i derdh mbi faqen e dheut; emri i tij ėshtė Zoti. 

 

 


7

 

  A nuk jeni pėr mua si bijtė e Etiopasve, o bij tė Izraelit?", thotė Zoti. "A nuk e nxora unė Izraelin nga vendi i Egjiptit, Filistejtė nga Kaftori dhe Sirėt nga Kiri? 

 

 


8

 

  Ja sytė e Zotit, Zotit, janė mbi mbretėrinė mėkatare; unė do ta shfaros nga faqja e dheut, por nuk do ta shfaros krejt shtėpinė e Jakobit", thotė Zoti. 

 

 


9

 

  "Sepse ja, unė do tė jap urdhrin dhe do ta shosh shtėpinė e Izraelit midis gjithė kombeve, ashtu si bėhet me shoshėn, por nė tokė nuk do tė bjerė as kokrra mė e vogėl e grurit. 

 

 


10

 

  Tėrė mėkatarėt e popullit tim do tė vdesin nga shpata, ata qė thonė: "Gjėma nuk do tė afrohet as ka pėr tė arritur deri te ne"". 

 

 


11

 

  "Atė ditė do tė ngre pėrsėri tabernakullin e Davidit qė ka rėnė, do tė ndreq tė ēarat e tij dhe do tė ngre rrėnojat e tij, dhe do ta rindėrtoj si nė ditėt e lashta, 

 

 


12

 

  mė qėllim qė tė zotėrojnė kusurin e Edomit dhe tėrė kombet ku i bėjnė thirrje emrit tim", thotė Zoti qė do ta bėjė kėtė. 

 

 


13

 

  "Ja, ditėt po vijnė", thotė Zoti, "kur ai qė lėron do t`i afrohet atij qė korr dhe ai qė shtrydh rrushin atij qė hedh farėn; atėherė malet do tė kullojnė musht, qė do tė rrjedhė poshtė nėpėr kodra. 

 

 


14

 

  Do ta kthej nga robėria popullin tim tė Izraelit, dhe ata do tė rindėrtojnė qytetet e shkretuara dhe do tė banojnė nė to, do tė mbjellin vreshta dhe do tė pijnė verėn e tyre, do tė punojnė kopshtet dhe do tė hanė frytet e tyre. 

 

 


15

 

  Unė do t`i mbjell nė tokėn e tyre dhe nuk do tė ērrėnjosen kurrė mė nga toka qė u kam dhėnė atyre, thotė Zoti, Perėndia yt". 

 

 


Abdia 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: