Albanian Bible

Amosi 6

Amosi

Return to Index

Chapter 7

1

 

  Ja ē`mė bėri tė shoh Zoti, Zoti: ai formonte karkaleca kur fillonte tė rritej bari i dytė; dhe ja, bari i dytė vinte mbas korrjes sė mbretit. 

 

 


2

 

  Kur ato mbaruan sė ngrėni barin e tokės, unė thashė: "Zot, Zot, oh, na fal, pra. Si mund tė rezistojė Jakobi, duke qenė se ėshtė i vogėl?". 

 

 


3

 

  Zoti u pendua pėr kėtė: "Kjo nuk ka pėr tė ndodhur", tha Zoti. 

 

 


4

 

  Ja ē`mė bėri tė shoh Zoti, Zoti: Zoti, Zoti shpalli se do mbronte ēėshtjen e tij me zjarr; dhe zjarri gllabėroi humnerėn e madhe dhe gllabėroi njė pjesė tė vendit. 

 

 


5

 

  Atėherė unė i thashė: "Zoti, Zoti, oh, jepi fund, pra. Si mund tė rezistojė Jakobi, duke qenė se ėshtė i vogėl?". 

 

 


6

 

  Zoti u pendua pėr kėtė: "As kjo nuk ka pėr tė ndodhur", tha Zoti, Zoti. 

 

 


7

 

  Ja ē`mė bėri tė shoh: Zoti rrinte drejt mbi njė mur tė ndėrtuar me plumbēe dhe me njė plumbēe nė dorė. 

 

 


8

 

  Zoti mė tha: "Amos, ēfarė shikon?". Unė iu pėrgjigja: "Njė plumbēe". Atėherė Zoti tha: "Ja, unė po vendos njė plumbēe nė mes tė popullit tim tė Izraelit; nuk do ta fal mė gjatė. 

 

 


9

 

  Vendet e larta tė Isakut do tė prishen dhe shenjtėroret e Izraelit do tė shkatėrrohen; unė do tė ngrihem me shpatė kundėr shtėpisė sė Jeroboamit". 

 

 


10

 

  Atėherė Amatsiahu, prifti i Bethelit, i ēoi fjalė Jeroboamit, mbretit tė Izraelit: "Amosi komploton kundėr teje nė mes tė shtėpisė sė Izraelit; vendi nuk ėshtė nė gjendje tė durojė tėrė fjalėt e tij. 

 

 


11

 

  Nė fakt Amosi ka thėnė kėshtu: "Jeroboami do tė vdesė nga shpata dhe Izraeli do tė internohet me siguri larg vendit tė tij"". 

 

 


12

 

  Amatsiahu i tha Amosit: "Shikues, shko, ik nė vendin e Judės; atje ke pėr tė ngrėnė bukė dhe atje do tė profetizosh; 

 

 


13

 

  por mos profetizo mė nė Bethel, sepse ėshtė shenjtėrorja e mbretit dhe selia mbretėrore". 

 

 


14

 

  Atėherė Amosi u pėrgjigj dhe i tha Amatsiahut: "Unė nuk isha profet as bir profeti, por isha bari dhe rrisja fiq egjipti. 

 

 


15

 

  Zoti mė mori pas kopesė dhe Zoti mė tha: "Shko, profetizoi popullit tim tė Izraelit". 

 

 


16

 

  Prandaj tani dėgjo fjalėn e Zotit: Ti po thua: "Mos profetizo kundėr Izraelit dhe mos fol mė kundėr shtėpisė sė Isakut". 

 

 


17

 

  Prandaj kėshtu flet Zoti: "Gruaja jote do tė kurvėrohet nė qytet, bijtė dhe bijat e tu do tė vriten nga shpata dhe vendi yt do tė ndahet me litar; ti do tė vdesėsh nė tokė tė papastėr dhe Izraeli patjetėr do tė internohet larg vendit tė tij"". 

 

 


Amosi 8

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: