Albanian Bible

Amosi 1

Amosi

Return to Index

Chapter 2

1

 

  Kėshtu thotė Zoti: "Pėr tre krime tė Moabit, madje pėr katėr, unė nuk do ta revokoj ndėshkimin e tij, sepse ka djegur kockat e mbretit tė Edomit, duke i katandisur nė gėlqere. 

 

 


2

 

  Prandaj do tė dėrgoj zjarr nė Moab, qė do tė gllabėrojė pallatet e Keriothit, dhe Moabi do tė vdesė nė mes tė rrėmujės, tė britmės sė luftės dhe tė tingullit tė borive. 

 

 


3

 

  Do tė shfaros nga mesi i tij gjykatėsin dhe do tė vras tėrė krerėt e tij bashkė me tė", thotė Zoti. 

 

 


4

 

  Kėshtu thotė Zoti: "Pėr tre krime tė Judės, madje pėr katėr, unė nuk do ta revokoj ndėshkimin e tij, sepse kanė pėrēmuar ligjin e Zotit dhe nuk kanė respektuar statutet e tij. Kėshtu idhujt, pas tė cilėve shkuan etėrit e tyre, i kanė bėrė tė devijojnė. 

 

 


5

 

  Prandaj do tė dėrgoj zjarr nė Judė, qė do tė gllabėrojė pallatet e Jeruzalemit". 

 

 


6

 

  Kėshtu thotė Zoti: "Pėr tre krime tė Izraelit, madje pėr katėr, unė nuk do ta revokoj ndėshkimin e tij, sepse e shesin me pare tė drejtin dhe tė varfrin pėr njė palė sandale, 

 

 


7

 

  ata qė dėshirojnė fort tė shohin pluhurin e tokės mbi kryet e tė varfėrve dhe shkelin tė drejtėn e tė pėrulurve. Njė njeri dhe ati i tij shkojnė bashkė te po ajo vajzė, pėr tė pėrdhosur emrin tim tė shenjtė. 

 

 


8

 

  Shtrihen rreth ēdo altari me rroba qė kanė marrė hua dhe nė shtėpinė e perėndive tė tyre pinė verėn e atyre qė janė dėnuar me gjobė. 

 

 


9

 

  Unė, pra, e shkatėrrova para tyre Amoreon, qė ishte i gjatė sa ėshtė i gjatė kedri dhe ishte fortė si lisi; unė shkatėrrova frytin e tij lart dhe rrėnjėt e tij poshtė. 

 

 


10

 

  Unė ju nxora gjithashtu nga vendi i Egjiptit dhe ju ēova pėr dyzet vjet nė shkretėtirė, pėr t`ju dhėnė nė trashėgimi vendin e Amoreut. 

 

 


11

 

  Nxora disa profetė midis bijve tuaj dhe Nazirej midis tė rinjve tuaj. Vallė, nuk ėshtė kėshtu, o bij tė Izraelit?", thotė Zoti. 

 

 


12

 

  "Por i keni detyruar Nazirejtė tė pinė verė dhe i keni urdhėruar profetėt duke thėnė: "Mos profetizoni". 

 

 


13

 

  Unė jam i shtypur poshtė jush, ashtu siē ėshtė e shtypur qerrja e mbushur me duaj. 

 

 


14

 

  Prandaj i shpejti nuk do tė ketė mundėsi tė ikė, i forti nuk do tė konsolidojė forcėn e tij dhe njeriu trim nuk do ta shpėtojė jetėn e tij. 

 

 


15

 

  Kush pėrdor harkun nuk do tė mund tė rezistojė, kush ka kėmbė tė shpejta nuk do t`ia dalė tė ikė, as ka pėr tė shpėtuar jetėn e vet kalorėsi mbi kalė. 

 

 


16

 

  Atė ditė mė trimi ndėr trimat do tė ikė lakuriq", thotė Zoti. 

 

 


Amosi 3

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: