Albanian Bible

Osea 8

Osea

Return to Index

Chapter 9

1

 

  Mos u gėzo, o Izrael, pėr tė ngazėlluar si popujt e tjerė, sepse je kurvėruar duke u larguar nga Perėndia yt; ke dashur pagesėn e prostitutės nė tė gjithė lėmenjtė e grurit. 

 

 


2

 

  Lėmi dhe trokulli nuk do t`i ushqejnė dhe mushti do t`i lėrė tė zhgėnjyer. 

 

 


3

 

  Ata nuk do tė banojnė nė vendin e Zotit, por Efraimi do tė kthehet nė Egjipt dhe nė Asiri do tė hanė ushqime tė papastra. 

 

 


4

 

  Nuk do t`i bėjnė mė libacione vere Zotit dhe flijimet e tyre nuk do tė pėlqehen prej tij. Do tė jenė pėr ta si njė ushqim zie; kushdo qė do ta hajė do tė ndotet, sepse buka e tyre do tė vlejė pėr t`i mbajtur nė jetė, nuk do tė hyjė nė shtėpinė e Zotit. 

 

 


5

 

  Ēfarė do tė bėni nė ditėt solemne dhe nė ditėt e kremtimit tė Zotit? 

 

 


6

 

  Sepse ja, ndonėse i kanė shpėtuar shkatėrrimit, Egjipti do t`i mbledhė bashkė, Mofi do t`i varrosė; gjėrat e tyre tė ēmuara prej argjendi do t`i pushtojnė hithrat, dhe nė ēadrat e tyre do tė rriten ferrat. 

 

 


7

 

  Kanė ardhur ditėt e ndėshkimit, kanė ardhur ditėt e shpagimit; Izraeli do ta mėsojė. Profeti ėshtė njė i pamend, njeriu i frymės flet pėrēart, pėr shkak tė madhėsisė sė paudhėsisė sate dhe tė madhėsisė sė armiqėsisė sate. 

 

 


8

 

  Roja e Efraimit ėshtė me Perėndinė tim, por profeti yt ėshtė njė lak i gjuetarit tė zogjve nė tė gjitha rrugėt e tij; ka armiqėsi nė shtėpinė e Perėndisė sė tij. 

 

 


9

 

  Ata u korruptuan thellė si nė ditėt e Gibeahut; por ai do ta mbajė mend paudhėsinė e tyre, do tė ndėshkojė mėkatet e tyre. 

 

 


10

 

  "Unė gjeta Izraelin si rrushi nė shkretėtirė, pashė etėrit tuaj si fiqtė e parė mbi njė fik tė ri. Por, mbasi arritėn nė Baal-peor, u dhanė pas poshtėrsisė dhe u bėnė tė neveritshėm si ajo qė ata donin. 

 

 


11

 

  Lavdia e Efraimit do tė fluturojė si zog; nuk do tė ketė mė lindje, as barrė, as mbarsje. 

 

 


12

 

  Edhe sikur tė rritin bijtė e tyre, unė do t`i lė pa ata, deri sa tė mos mbetet mė asnjė njeri; po, mjerė ata kur tė largohem prej tyre! 

 

 


13

 

  Efraimi, duke shikuar nga Tiro, ėshtė vendosur nė njė vend tė kėndshėm; por Efraimi duhet t`ia ēojė bijtė e tij atij qė do t`i vrasė". 

 

 


14

 

  Jepu atyre, o Zot... Ēfarė do t`u japėsh atyre? Jepu atyre njė bark qė dėshton dhe gji tė shterura. 

 

 


15

 

  Gjithė ligėsia e tyre ėshtė nė Gilgal; atje fillova t`i urrej. Pėr shkak tė ligėsisė sė veprimeve tė tyre do t`i dėboj nga shtėpia ime, nuk do t`i dua mė; tėrė krerėt e tyre janė rebelė. 

 

 


16

 

  Efraimi ėshtė goditur, rrėnja e tij ėshtė tharė; ata nuk do tė japin mė fryt. Po, edhe sikur tė kenė fėmijė, unė do tė bėj qė frytet e dashur tė vdesin qė nė bark. 

 

 


17

 

  Perėndia im do t`i hedhė poshtė, sepse nuk e kanė dėgjuar. Dhe ata do tė shkojnė duke u endur midis kombeve. 

 

 


Osea 10

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: