Albanian Bible

Osea 7

Osea

Return to Index

Chapter 8

1

 

  "Bjeri borisė! Armiku do tė vėrsulet mbi shtėpinė e Zotit si njė shqiponjė, sepse kanė shkelur besėlidhjen time dhe kanė marrė nėpėr kėmbė ligjin tim. 

 

 


2

 

  Izraeli do tė mė bėrtasė: "O Perėndia im, ne tė njohim!". 

 

 


3

 

  Izraeli ka hedhur poshtė tė mirėn, armiku do ta ndjekė. 

 

 


4

 

  Kanė bėrė mbretėr disa, por jo sipas dėshirės sime; kanė caktuar krerė, por pa dijeninė time; me argjendin e tyre dhe me arin e tyre kanė bėrė idhuj, me qėllim qė tė shkatėrrohen. 

 

 


5

 

  Ai ka hedhur poshtė viēin tėnd, o Samari. Zemėrimi im u ndez kundėr tyre. Deri kur do tė jenė tė paaftė pėr pastėrti? 

 

 


6

 

  Edhe ky viē vjen nga Izraeli; e ka bėrė njė artizan dhe nuk ėshtė njė perėndi; prandaj viēi i Samarisė do tė bėhet copė-copė. 

 

 


7

 

  Meqenėse mbjellin erė, do tė korrin furtunė. Kėrcelli i grurit nuk do tė bėjė kalli dhe nuk do tė prodhojė grurė; edhe nė se do tė prodhojė, do ta hanė tė huajt. 

 

 


8

 

  Izraelin po e gllabėrojnė; ata janė bėrė midis kombeve si njė vazo e pėrēmuar. 

 

 


9

 

  Sepse janė ngjitur nė Asiri, si njė gomar i egėr qė jeton i vetmuar. Efraimi gjeti dashnorė me anė dhuratash. 

 

 


10

 

  Megjithėse ka gjetur dashnorė midis kombeve, tani unė do t`i mbledh dhe do tė fillojnė tė pakėsohen nėn barrėn e mbretit tė princave. 

 

 


11

 

  Sepse Efraimi ka shumuar altarėt pėr tė mėkatuar, ata janė bėrė pėr tė altare mėkati. 

 

 


12

 

  Kam shkruar pėr tė gjėrat e mėdha tė ligjit tim, por ato u konsideruan si njė gjė e ēudishme. 

 

 


13

 

  Sa pėr flijimet qė mė ofrojnė, ata bėjnė fli mish dhe e hanė; por Zoti nuk i pėlqen. Tani ai do tė kujtojė paudhėsinė e tyre dhe do tė ndėshkojė mėkatet e tyre: ata do tė kthehen nė Egjipt. 

 

 


14

 

  Izraeli ka harruar atė qė e ka bėrė dhe ka ndėrtuar pallate; Juda ka shumuar qytetet e fortifikuara; por unė do tė dėrgoj zjarrin mbi qytetet e tij, i cili do t`i gllabėrojė kėshtjellat e tij". 

 

 


Osea 9

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: