Albanian Bible

Osea 3

Osea

Return to Index

Chapter 4

1

 

  Dėgjoni fjalėn e Zotit, o bij tė Izraelit, sepse Zoti ka njė konflikt me banorėt e vendit: "Nuk ka nė fakt as sinqeritet, as mėshirė dhe as njohje tė Perėndisė nė vend. 

 

 


2

 

  Nuk bėhet tjetėr pėrveē shpėrbetimeve, gėnjeshtrave, vrasjeve, vjedhjeve, shkeljeve tė kurorės, shkeljeve tė ēdo kufizimi dhe derdhet gjak mbi gjak. 

 

 


3

 

  Pėr kėtė shkak vendi do tė jetė nė zi dhe tėrė banorėt e tij do tė vuajnė, bashkė me kafshėt e fushės dhe me shpendėt e qiellit; madje edhe peshqit e detit do tė eliminohen. 

 

 


4

 

  Megjithatė askush tė mos kundėrshtojė, askush tė mos qortojė tjetrin, sepse populli yt ėshtė si ai qė grindet me priftin. 

 

 


5

 

  Prandaj ti do tė pengohesh ditėn dhe profeti gjithashtu do tė pengohet natėn bashkė me ty; dhe unė do tė shkatėrroj nėnėn tėnde. 

 

 


6

 

  Populli im vdes pėr mungesė njohurish. Duke qenė se ti ke refuzuar njohjen, edhe unė do tė tė refuzoj si prifti im; duke qenė se ti ke harruar ligjin e Perėndisė tėnd, edhe unė do tė harroj bijtė e tu. 

 

 


7

 

  Sa mė tepėr janė shumuar, aq mė tepėr kanė mėkatuar kundėr meje; do ta kthej lavdinė e tyre nė turp. 

 

 


8

 

  Ata ushqehen me mėkatin e popullit tim dhe e lidhin zemrėn e tyre me paudhėsinė e tij. 

 

 


9

 

  Si pėr popullin ashtu do tė jetė edhe pėr priftin: unė do t`i dėnoj ata pėr sjelljen e tyre dhe do t`i shpėrblej pėr veprat e tyre. 

 

 


10

 

  Do tė hanė, por nuk do tė ngopen; do tė kurvėrohen, por nuk do tė shtohen; sepse kanė hequr dorė nga dėgjimi i Zotit. 

 

 


11

 

  Prostitucioni, vera dhe mushti tė lėnė pa mend. 

 

 


12

 

  Populli im konsulton idhujt e tij prej druri dhe shkopi i tij i jep udhėzime, sepse fryma e prostitucionit i devijon, dhe ata kurvėrohen, duke u shmangur nga Perėndia e tyre. 

 

 


13

 

  Ata bėjnė flijime mbi majat e maleve, djegin temjan ndėr kodra, nėn lisin, plepin dhe bafrėn, sepse hija e tyre ėshtė e kėndshme. Prandaj bijat tuaja kurvėrohen dhe nuset e bijve tuaj shkelin kurorėn. 

 

 


14

 

  Nuk do t`i dėnoj bijat tuaja nė se kurvėrohen, as nuset e bijve tuaj nė se shkelin kurorėn, sepse ata vetė veēohen me prostitutat dhe ofrojnė flijime bashkė me prostitutat e tempujve; prandaj njerėzia qė nuk ka mend do tė vdesė. 

 

 


15

 

  Nė qoftė se ti, Izrael, kurvėrohesh, Juda nuk ka faj. Mos shkoni nė Gilgal, mos u ngjitni nė Beth-aven dhe mos u betoni duke thėnė: "Ashtu si Zoti rron". 

 

 


16

 

  Sepse Izraeli ėshtė kokėfortė si njė mėshqerrė kryeneēe, tani Zoti do ta kullotė si njė qengj nė njė vend tė hapur. 

 

 


17

 

  Efraimi u bashkua me idhujt, lėre tė veprojė. 

 

 


18

 

  Edhe kur qejfet e tyre kanė mbaruar, kryejnė vazhdimisht kurvėrime; krerėt e tyre e duan shumė turpin. 

 

 


19

 

  Era i ka lidhur nė krahėt e vet dhe atyre do t`u vijė turp pėr flijimet e tyre". 

 

 


Osea 5

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: