Albanian Bible

Danieli 11

Danieli

Return to Index

Chapter 12

1

 

  "Nė atė kohė do tė dalė Mikaeli, princi i madh, mbrojtėsi i bijve tė popullit tėnd; dhe do tė jetė njė kohė me ankthe, ashtu si nuk ka pasur kurrė qė kur se ekzistojnė kombet e deri nė atė kohė. 

 

 


2

 

  Shumė nga ata qė flenė nė pluhurin e tokės do tė zgjohen, disa nė njė jetė tė pėrjetshme, tė tjerė nė turpin dhe nė poshtėrsi tė pėrjetshme. 

 

 


3

 

  Ata qė kanė dituri do tė shkėlqejnė si shkėlqimi i kupės qiellore dhe ata qė do tė kenė ēuar shumė nė drejtėsi, do tė shkėlqejnė si yjet pėrjetė. 

 

 


4

 

  Por ti, Daniel, mbaji tė fshehura kėto fjalė dhe vulose librin deri nė kohėn e mbarimit; shumė njerėz do ta shfletojnė dhe dituria do tė shtohet". 

 

 


5

 

  Pastaj unė, Danieli, shikova, dhe ja, dy tė tjerė mė kėmbė, njeri mbi kėtė breg tė lumit, dhe tjetri mbi bregun tjetėr tė lumit. 

 

 


6

 

  Njė nga ata i tha burrit tė veshur me rroba liri, qė qėndronte mbi ujėrat e lumit: "Kur do kryhen kėto mrekulli?". 

 

 


7

 

  Unė dėgjova atėherė burrin e veshur me rroba liri qė qėndronte mbi ujėrat e lumit, i cili, ngriti dorėn e djathtė dhe dorėn e majtė drejt qiellit, u betua pėr atė qė jeton pėrjtė se kjo do tė jetė pėr njė kohė, pėr disa kohėra dhe pėr gjysmėn e njė kohė; kur forca e popullit tė shenjtė do tė thyhet plotėsisht, tėrė kėto gjėra do tė kryhen. 

 

 


8

 

  Unė dėgjova, por nuk kuptova, prandaj pyeta: "Imzot, cili do tė jetė fundi i kėtyre gjėrave?". 

 

 


9

 

  Ai u pėrgjigj: "Shko, Daniel, sepse kėto fjalė janė tė fshehura dhe tė vulosura deri kohėn e mbarimit. 

 

 


10

 

  Shumė njerėz do tė pastrohen, do tė zbardhen dhe do tė pėrsosen; por tė pabesėt do tė veprojnė me pabesi dhe asnjė nga tė pabesėt nuk do tė kuptojė, por do tė kuptojnė njerėzit e ditur. 

 

 


11

 

  Nga koha qė do tė ndalohet flijimi i pėrditshėm dhe do tė ngrihet neveria qė shkakton shkretimin do tė kalojnė njėmijė e dyqind e nėntėdhjetė ditė. 

 

 


12

 

  Lum ai qė pret dhe arrin nė njėmijė e treqind e tridhjetė e pesė ditė. 

 

 


13

 

  Por ti shko drejt mbarimit tėnd; do tė prehesh dhe pastaj do tė ngrihesh pėrsėri pėr tė marrė pjesėn tėnde tė trashėgimisė nė mbarim tė ditėve". 

 

 


Osea 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: