Albanian Bible

Ezekieli 36

Ezekieli

Return to Index

Chapter 37

1

 

  Dora e Zotit u ndodh mbi mua, mė ēoi jashtė nė Frymėn e Zotit, dhe mė lėshoi nė mes tė njė lugine qė ishte plot me kocka. 

 

 


2

 

  Pastaj mė bėri tė kaloj afėr tyre, rreth e qark; dhe ja, ishin nė sasi tė madhe mbi sipėrfaqen e luginės; dhe ja, ishin shumė tė thata. 

 

 


3

 

  Mė tha: "Bir njeriu, a mund tė rijetojnė kėto kocka?". Unė u pėrgjigja: "O Zot, o Zot, ti e di". 

 

 


4

 

  Mė tha akoma: "Profetizo kėtyre kockave dhe u thuaj atyre: Kocka tė thata, dėgjoni fjalėn e Zotit. 

 

 


5

 

  Kėshtu ju thotė Zoti, Zoti, kėtyre kockave: Ja, unė po fus te ju frymėn dhe ju do tė rijetoni. 

 

 


6

 

  Do tė vė mbi ju mishin, do t`ju mbuloj me lėkurė dhe do tė shtie te ju frymėn, dhe do tė jetoni; atėherė do tė pranoni qė unė jam Zoti". 

 

 


7

 

  Profetizova ashtu si mė ishte urdhėruar; ndėrsa profetizoja, pati njė zhurmė; dhe ja njė tronditje; pastaj kockat iu afruan njėra tjetrės. 

 

 


8

 

  Ndėrsa po shikoja, ja ku u rritėn mbi ta dejet dhe mishi, qė lėkura i mbuloi; por fryma nuk ishte tek ato. 

 

 


9

 

  Atėherė ai mė tha: "Profetizoji frymės, profetizo bir njeriu dhe i thuaj frymės: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: Frymė, eja nga tė katėr erėrat dhe fryj mbi kėta tė vrarė, qė tė jetojnė". 

 

 


10

 

  Kėshtu profetizova, si mė kishte urdhėruar dhe shpirti hyri nė to, dhe u kthyen nė jetė dhe u ngritėn mė kėmbė; ishte njė ushtri e madhe, shumė e madhe. 

 

 


11

 

  Pastaj mė tha: "Bir njeriu, kėto kocka janė gjithė shtėpia e Izraelit. Ja, ato thonė: "Kockat tona janė tė thata, shpresa jonė ėshtė zhdukur dhe ne jemi tė humbur". 

 

 


12

 

  Prandaj profetizo dhe u thuaj atyre: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: Ja, unė do tė hap varret tuaja, do t`ju bėj tė dilni nga varret tuaja, o populli im, do t`ju ēoj pėrsėri nė vendin e Izraelit. 

 

 


13

 

  Do tė pranoni qė unė jam Zoti, kur tė hap varret tuaja dhe t`ju bėj tė dilni nga varret tuaja, o populli im. 

 

 


14

 

  Do tė shtie te ju Frymėn tim dhe ju do tė jetoni, dhe do t`ju ēoj nė tokėn tuaj; atėherė do tė pranoni qė unė, Zoti, fola dhe e kam kryer kėtė gjė", thotė Zoti. 

 

 


15

 

  Fjala e Zotit m`u drejtua pėrsėri, duke thėnė: 

 

 


16

 

  "Ti, bir njeriu, merr njė copė dru dhe mbi tė shkruaj: "Pėr Judėn dhe pėr bijtė e Izraelit, shokė tė tij". Pastaj merr njė copė tjetėr dru dhe shkruaj mbi tė: "Pėr Jozefin, bastun i Efraimit dhe i tėrė shtėpisė sė Izraelit, shokė tė tij". 

 

 


17

 

  Afroi pastaj njeri te tjetri nė njė dru tė vetėm, me qėllim qė tė bėhen njė gjė e vetme nė dorėn tėnde. 

 

 


18

 

  Kur bijtė e popullit tėnd do tė tė flasin, duke thėnė: "A do tė na shpjegosh ē`kuptim kanė kėto gjėra pėr ty?", 

 

 


19

 

  ti do t`u thuash atyre: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: Ja, unė do tė marr drurin e Jozefit, qė ėshtė nė dorė tė Efraimit, dhe fiset e Izraelit qė janė shokė tė tij, dhe do t`i bashkoj me kėtė, domethėnė me drurin e Judės, pėr ta bėrė njė dru tė vetėm; kėshtu ata do tė bėhen njė gjė e vetme nė dorėn time. 

 

 


20

 

  Mbaj nė dorėn tėnde para syve tė tyre drurėt mbi tė cilėt ke shkruar, 

 

 


21

 

  dhe u thuaj atyre: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: Ja, unė do tė marr bijtė e Izraelit nga kombet ndėr tė cilėt kanė vajtuar, do t`i mbledh nga ēdo anė dhe do t`i ēoj pėrsėri nė vendin e tyre, 

 

 


22

 

  dhe do tė bėj njė komb tė vetėm prej tyre nė vend, nė malet e Izraelit; njė mbret i vetėm do tė mbretėrojė mbi tė gjithė ata; nuk do tė jenė mė dy kombe, as do tė ndahen mė nė dy mbretėri. 

 

 


23

 

  Nuk do tė ndoten mė me idhujt e tyre, me veprimet e tyre tė neveritshme dhe me gjithė shkeljet e tyre; do t`i ēliroj nga tė gjitha vendet ku kanė banuar dhe ku kanė kryer mėkate, dhe do t`i pastroj; kėshtu do tė jenė populli im dhe unė do tė jem Perėndia i tyre. 

 

 


24

 

  Shėrbėtori im David do tė jetė mbret mbi ta dhe do tė ketė njė bari tė vetėm pėr tė gjithė; ata do tė ecin sipas dekreteve tė mia, do tė respektojnė statutet e mia dhe do t`i zbatojnė nė praktikė. 

 

 


25

 

  Dhe do tė banojnė nė vendin qė i dhashė shėrbėtorit tim Jakob, atje ku banuan etėrit tuaj. Do tė banojnė aty ata, bijtė e tyre dhe bijtė e bijve tė tyre pėr jetė dhe shėrbėtori im David do tė jetė princi i tyre pėrjetė. 

 

 


26

 

  Do tė lidh me ta njė besėlidhje paqeje; do tė jetė njė besėlidhje e pėrjetshme me ta; do t`i bėj tė qėndrueshėm, do t`i shumoj dhe do tė vė shenjtėroren time nė mes tyre pėrjetė. 

 

 


27

 

  Banesa ime do tė jetė pranė tyre; po, po unė do tė jem Perėndia i tyre dhe ata do tė jenė populli im. 

 

 


28

 

  Edhe kombet do tė pranojnė qė unė, Zoti, e shenjtėroj Izraelin, kur shenjtėrorja ime tė jetė nė mes tyre pėrjetė". 

 

 


Ezekieli 38

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: