Albanian Bible

Ezekieli 8

Ezekieli

Return to Index

Chapter 9

1

 

  Pastaj bėrtiti me zė tė lartė nė veshėt e mi, duke thėnė: "Tė afrohen ata qė do tė ndėshkojnė qytetin, secili me armėn e tij tė shkatėrrimit nė dorė". 

 

 


2

 

  Dhe ja ku erdhėn nga drejtimi i portės sė sipėrme qė shikon nga veriu gjashtė burra, secili me armėn e tij tė shfarosjes nė dorė. Nė mes tyre ishte njė burrė me rroba prej liri, qė kishte njė kallamar shkruesi prej briri nė krah. Me tė arritur, ata u ndalėn pranė altarit prej bronzi. 

 

 


3

 

  Atėherė lavdia e Perėndisė tė Izraelit u ngrit nga kerubini mbi tė cilin rrinte, dhe u drejtua nga pragu i tempullit. Ajo thirri njeriun e veshur me rroba liri, qė kishte kallamarin prej briri tė shkruesit nė krah, 

 

 


4

 

  dhe Zoti tha: "Kalo nė mes tė qytetit, nė mes tė Jeruzalemit, dhe bėj njė shenjė mbi ballin e njerėzve qė psherėtijnė dhe vajtojnė pėr tė gjitha gjėrat qė kryhen nė mes tij". 

 

 


5

 

  Dhe tė tjerėve u tha, nė mėnyrė qė unė ta dėgjoja: "Kaloni nėpėr qytet pas tij dhe goditni; syrit tuaj tė mos i vijė keq dhe mos kini mėshirė aspak. 

 

 


6

 

  Vritni deri nė shfarosje pleq, tė rinj, virgjiresha, fėmijė dhe gra, por mos u afroni asnjerit mbi tė cilin ėshtė shenja; filloni nga shenjtėrorja ime". Kėshtu ata filluan me pleqtė qė ishin para tempullit. 

 

 


7

 

  Pastaj u tha atyre: "Ndotni tempullin dhe mbushni oborret me tė vrarė. Dilni!". Atėherė ata dolėn dhe bėnė kėrdinė nė qytet. 

 

 


8

 

  Ndėrsa ata po bėnin kėrdi dhe unė kisha mbetur vetėm, rashė me fytyrė dhe bėrtita, duke thėnė: "Oh, Zot, Zot, a do ta shkatėrrosh ti tėrė mbetjen e Izraelit, duke e zbrazur tėrbimin tėnd mbi Jeruzalemin?". 

 

 


9

 

  Ai m`u pėrgjigj: "Paudhėsia e shtėpisė sė Izraelit dhe asaj tė Judės ėshtė jashtėzakonisht e madhe; vendi ėshtė plot gjak dhe qyteti plot me korrupsion. Nė fakt thonė: "Zoti e ka braktisur vendin, Zoti nuk shikon". 

 

 


10

 

  Prandaj edhe syrit tim nuk do t`i vijė keq dhe nuk do tė kem aspak mėshirė, por do tė bėj qė t`u bjerė mbi kokė sjellja e tyre". 

 

 


11

 

  Dhe ja, njeriu i veshur me rroba liri, qė kishte njė kallamar prej briri si shkrues nė krah, bėri raportimin e tij, duke thėnė: "Veprova ashtu si mė urdhėrove". 

 

 


Ezekieli 10

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: