Albanian Bible

Vajtimet 1

Vajtimet

Return to Index

Chapter 2

1

 

  Si bėhet qė nė zemėrimin e tij Zoti ka mbuluar me njė re bijėn e Sionit? Ai ka hedhur nga qielli nė tokė lavdinė e Izraelit dhe nuk u kujtua pėr ndenjėsen e kėmbėve tė tij ditėn e zemėrimit tė tij. 

 

 


2

 

  Zoti i ka shkatėrruar pa mėshirė tė gjitha banesat e Jakobit; nė zemėrimin e tij ka shembur fortesat e bijės sė Judės, i ka hedhur pėr tokė duke pėrdhosur mbretėrinė dhe krerėt e saj. 

 

 


3

 

  Me njė zemėrim tė zjarrtė ka thyer tėrė fuqinė e Izraelit, ka tėrhequr tė djathtėn e tij pėrpara armikut, ka djegur nė mes tė Jakobit si njė zjarr flakėrues qė gllabėron gjithēka rreth e qark. 

 

 


4

 

  Ka nderur harkun e tij si njė armik, ka ngritur dorėn e djathtė si njė kundėrshtar, ka shkatėrruar tė gjitha ato qė ishin tė kėndshme pėr sytė nė ēadrėn e bijės sė Sionit, e ka derdhur zemėrimin e tij si njė zjarr. 

 

 


5

 

  Zoti u bė si njė armik; pėrpiu Izraelin, pėrpiu tėrė pallatet e tij, shkatėrroi fortesat e tij, shumėfishoi tė qarat dhe vajtimet tek e bija e Judės. 

 

 


6

 

  Shkatėrroi tabernakullin e tij si njė kopėsht, prishi vendin ku mblidhet kuvendi; Zoti bėri tė harrohen nė Sion festat solemne dhe tė shtunat dhe gjatė tėrbimit e tė zemėrimit tė tij hodhi poshtė mbretėr dhe priftėrinj. 

 

 


7

 

  Zoti braktisi altarin e tij, hodhi poshtė shenjtėroren e tij, dorėzoi nė dorė tė armikut muret e fortesave tė tij; ata lartuan britma nė shtėpinė e Zotit si nė njė ditė feste solemne. 

 

 


8

 

  Zoti vendosi tė shkatėrrojė muret e bijės sė Sionit; vuri litarin, nuk ka hequr dorė nga shkatėrrimi; ka bėrė tė vajtojnė fortesa dhe mure; qė tė dyja lėngojnė. 

 

 


9

 

  Portat e tij janė fundosur nė dhe; ai ka prishur dhe ka copėtuar shufrat e tyre; mbreti i tij dhe krerėt e tij ndodhen midis kombeve; nuk ka mė ligj, dhe profetėt e tij nuk marrin asnjė vegim nga Zoti. 

 

 


10

 

  Pleqtė e bijės sė Sionit ulen pėr tokė nė heshtje; kanė hedhur pluhur mbi kokėn e tyre, kanė ngjeshur trupin me thes; virgjėreshat e Jeruzalemit ulin deri nė tokė kokėn e tyre. 

 

 


11

 

  Sytė e mi konsumohen nga tė qarat, zorrėt e mia drithėrohen, mėlēia ime pėrhapet pėr tokė pėr shkak tė shkatėrrimit tė bijės sė popullit tim, pėr ligėshtimin e fėmijėve dhe tė foshnjave nė gji nė sheshet e qytetit. 

 

 


12

 

  Ata u kėrkonin nėnave tė tyre: "Ku ėshtė gruri dhe vera?", ndėrsa po ligėshtoheshin si tė plagosur pėr vdekje nė sheshet e qytetit dhe jepnin shpirt nė prehrin e nėnave tė tyre. 

 

 


13

 

  Si mund tė tė jap zemėr? Nė ēfarė do tė tė ngjas, o bijė e Jeruzalemit? Ēfarė gjė do tė krahasoj me ty qė tė tė ngushėlloj, o bijė e virgjėr e Jeruzalemit? Sepse shkatėrrimi yt ėshtė i madh si deti; kush mund tė tė shėrojė? 

 

 


14

 

  Profetėt e tu kanė pasur pėr ty vegime tė rreme dhe tė paarsyeshme; nuk kanė zbuluar lakuriq paudhėsinė tėnde qė tė largojnė robėrinė prej teje; ata kanė shqiptuar pėr ty profeci tė rreme dhe mashtruese. 

 

 


15

 

  Tėrė kalimtarėt i rrahin duart kundėr teje; fėrshėllejnė dhe tundin kokėn kundėr bijės sė Jeruzalemit: "Ky qėnka qyteti qė e quanin "bukuri e pėrsosur", "gėzimi i tėrė tokės"?". 

 

 


16

 

  Tėrė armiqtė e tu hapin gojėn kundėr teje; fėrshėllejnė dhe kėrcėllijnė dhėmbėt, dhe thonė: "E kemi gėlltitur! Po, kjo ėshtė dita qė prisnim; arritėm ta shohim". 

 

 


17

 

  Zoti ka realizuar atė qė kishte menduar; ka mbajtur fjalėn qė kishte dekretuar nė ditėt e lashta. Ka shkatėrruar pa asnjė mėshirė, ka vepruar nė mėnyrė qė armiku tė gėzohet me ty, ka lavdėruar fuqinė e kundėrshtarėve tė tu. 

 

 


18

 

  Zemra e tyre i bėrtet Zotit: "O mure tė bijės sė Sionit, bėni qė tė derdhen lotėt si njė pėrrua ditėn e natėn. Mos i jepni qetėsi vetes, mos paēin ēlodhje bebet e syve tuaj. 

 

 


19

 

  Ēohuni, bėrtisni natėn, nė fillim tė ēdo vigjiljeje. Derdhni si ujė zemrėn tuaj pėrpara fytyrės sė Zotit. Ngrini duart nė drejtim tė tij pėr jetėn e fėmijėve tuaj, qė mpaken nga uria nė hyrje tė tė gjitha rrugėve". 

 

 


20

 

  "Shiko, o Zot, dhe shqyrto. Cilin ke trajtuar nė kėtė mėnyrė? A duhet tė hanin gratė frytin e barkut tė tyre, fėmijėt qė pėrkėdhelnin? A duhet tė vriteshin prifti dhe profeti nė shenjtėroren e tij? 

 

 


21

 

  Tė vegjėlit dhe pleqtė dergjen pėr tokė nėpėr rrugė; virgjėreshat e mia dhe tė rinjtė e mi kanė rėnė nga shpata; ti i ke vrarė ditėn e zėmėrimit tėnd, i ke masakruar pa mėshirė. 

 

 


22

 

  Ti ke mbledhur si pėr njė ditė feste tmerret qė mė rrethojnė nga ēdo anė. Nė ditėn e zemėrimit tė Zotit nuk pati as ikanak as tė mbetur. Ata qė kisha ushqyer me gji dhe qė kisha rritur, i shfarosi armiku im". 

 

 


Vajtimet 3

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: