Albanian Bible

Jeremia 51

Jeremia

Return to Index

Chapter 52

1

 

  Sedekia ishte njėzetenjė vjeē kur filloi tė mbretėrojė, dhe mbretėroi nė Jeruzalem njėmbėdhjetė vjet. E ėma quhej Hamutal, e bija e Jeremias nga Libnahu. 

 

 


2

 

  Ai bėri atė qė ėshtė e keqe nė sytė e Zotit, nė tė gjitha gjėrat ashtu si kishte bėrė Jehojakimi. 

 

 


3

 

  Kjo ndodhi nė Jeruzalem dhe nė Judė pėr shkak tė zemėrimit tė Zotit, qė mė nė fund i dėboi nga prania e tij. Pastaj Sedekia ngriti krye kundėr mbretit tė Babilonisė. 

 

 


4

 

  Nė vitin e nėntė tė mbretėrimit tė tij, nė muajin e dhjetė, mė dhjetė tė muajit, Nebukadnetsari, mbreti i Babilonisė, erdhi me gjithė ushtrinė e tij kundėr Jeruzalemit, fushoi kundėr tij dhe ndėrtoi rreth e rrotull ledhat. 

 

 


5

 

  Kėshtu qyteti mbeti i rrethuar deri nė vitin e njėmbėdhjetė tė mbretit Sedekia. 

 

 


6

 

  Nė muajin e katėrt, mė nėntė tė muajit, uria ishte aq e rėndė nė qytet, sa qė nuk kishte mė bukė pėr popullin e vendit. 

 

 


7

 

  Atėherė u hap njė e ēarė nė muret dhe tė gjithė luftėtarėt ikėn, duke dalė natėn nga qyteti nėpėr portėn midis dy mureve, e cila ndodhej pranė kopshtit tė mbretit, megjithėse Kaldeasit ishin rreth qytetit. Kėshtu ata morėn rrugėn e Arabahut. 

 

 


8

 

  Por ushtria e Kaldeasve ndoqi mbretin, e arriti Sedekian nė fushėn e Jerikos, ndėrsa tėrė ushtria e tij po shpėrndahej larg tij. 

 

 


9

 

  Kėshtu ata zunė mbretin dhe e ēuan nė Riblah, nė vendin e Hamathit te mbreti i Babilonisė, qė shqiptoi vendimin kundėr tij. 

 

 


10

 

  Mbreti i Babilonisė vrau pastaj bijtė e Sedekias para syve tė tij dhe vrau gjithashtu tėrė princat e Judės nė Riblah; 

 

 


11

 

  pastaj i nxori sytė Sedekias. Mbreti i Babilonisė e lidhi me pranga prej bronzi, e ēoi nė Babiloni dhe e futi nė burg deri ditėn e vdekjes sė tij. 

 

 


12

 

  Muajin e pestė, mė dhjetė tė muajit (qė ishte viti i nėntėmbėdhjetė i Nebukadnetsarit, mbretit tė Babilonisė), Nebuzaradani, komandanti i rojeve personale nė shėrbim tė mbretit tė Babilonisė, arriti nė Jeruzalem. 

 

 


13

 

  Ai dogji shtėpinė e Zotit dhe shtėpinė e mbretit dhe u vuri flakėn tėrė shtėpive tė Jeruzalemit dhe tėrė shtėpive tė fisnikėve. 

 

 


14

 

  Tėrė ushtria e Kaldeasve qė ishte me komandantin e rojeve rrėzoi tė gjitha muret rreth e qark Jeruzalemit. 

 

 


15

 

  Pastaj Nebuzaradani, komandanti i rojeve, internoi pjesėn mė tė varfėr tė popullit; pjesėn e popullit qė kishte mbetur nė qytet, dezertorėt qė kishin kaluar nė shėrbim tė mbretit tė Babilonisė dhe kusurin e popullsisė. 

 

 


16

 

  Por Nebuzaradani, komandanti i rojeve, la disa nga mė tė varfrit e vendit tė punojnė vreshtat dhe arat. 

 

 


17

 

  Kaldeasit i copėtuan shtyllat prej bronzi qė ishin nė shtėpinė e Zotit, qerret dhe detin prej bronzi qė ishin nė shtėpinė e Zotit dhe e ēuan bronzin nė Babiloni. 

 

 


18

 

  Ata morėn edhe tiganėt, kunjat, thikat, legenėt, kupat dhe tė gjitha veglat prej bronzi, qė pėrdoreshin nė shėrbimin e tempullit. 

 

 


19

 

  Komandanti i rojes mori gjithashtu kupat, mangallėt, legenėt, shandanet, tasat dhe kupat, arin e sendet qė ishin prej ari tė kulluar dhe argjendin e kulluar. 

 

 


20

 

  Sa pėr dy kolonat, pėr detin dhe pėr tė dymbėdhjetė qetė prej bronzi qė ishin poshtė tij dhe pėr qerret qė Salomoni kishte bėrė pėr shtėpinė e Zotit, bronzi i tėrė kėtyre sendeve kishte njė peshė qė nuk mund tė llogaritej. 

 

 


21

 

  Pėr sa u pėrket shtyllave, lartėsia e njė shtylle ishte tetėmbėdhjetė kubitė; dhe duhej njė fill prej dymbėdhjetė kubitėsh pėr tė matur rrethin e tyre; trashėsia e saj ishte katėr gishtėrinj; nga brenda ishte bosh. 

 

 


22

 

  Mbi tė ngrihej njė kapitel prej bronzi, lartėsia e njė kapiteli ishte pesė kubitė; rreth e qark kapitelit kishte njė rrjetėz dhe disa shegė, tė gjitha prej bronzi. Shtylla tjetėr me shegė, ishte e njėllojtė me tė. 

 

 


23

 

  Rreth e qark kishte nėntėdhjetė e gjashtė shegė dhe tėrė shegėt rrotull rrjetėzės arrinin nė njėqind. 

 

 


24

 

  Komandanti i rojes mori Serajahun, kryepriftin, Sofonian, priftin e dytė, dhe tre rojtarė tė portės. 

 

 


25

 

  Nga qyteti ai mori edhe njė eunuk qė komandonte luftėtarėt, shtatė burra ndėr kėshilltarėt personalė tė mbretit qė u gjetėn nė qytet, sekretarin e komandantit tė ushtrisė qė rekrutonte popullin e vendit dhe gjashtėdhjetė burra nga populli i vendit qė u gjetėn nė qytet. 

 

 


26

 

  Kėshtu Nebuzaradani, komandanti i rojeve, i mori dhe i ēoi te mbreti i Babilonisė nė Riblah, 

 

 


27

 

  dhe mbreti i Babilonisė i vrau nė Riblah, nė vendin e Hamathit. 

 

 


28

 

  Kėshtu Juda u ēua nė robėri larg vendit tė tij. Ky ėshtė populli qė Nebukadnetsari internoi vitin e shtatė: tremijė e njėzet e tre Judej. 

 

 


29

 

  Nė vitin e tetėmbėdhjetė tė Nebukadnetsarit u shpėrngulėn nga Jeruzalemi tetėqind e tridhjet e dy veta. 

 

 


30

 

  Nė vitin e njėzetė e tretė tė Nebukadnetsarit, Nebuzaradani, komandanti i rojes, internoi shtatėqind e dyzet e pesė Judej: gjithsej katėrmijė e gjashtėqind veta. 

 

 


31

 

  Nė vitin e tridhjetė e shtatė tė robėrisė sė Jehojakimit, mbretit tė Judės, nė muajin e dymbėdhjetė, mė pesė tė muajit, Evil-Merodaku, mbret i Babilonisė, vitin e parė tė mbretėrisė sė tij e fali 

 

 


32

 

  I foli me dashamirėsi dhe vendosi ndenjėsen e tij mbi atė tė mbretėrve qė ishin me tė nė Babiloni. 

 

 


33

 

  Kėshtu Jehojakimi i ndėrroi rrobat e robėrisė sė tij dhe hėngri gjithnjė bukėn nė prani tė mbretit tėrė ditėt e jetės sė tij. 

 

 


34

 

  Pėr ushqimin e tij i jepej rregullisht njė racion ushqimi nga ana e mbretit tė Babilonisė, njė racion ēdo ditė, deri ditėn e vdekjes sė tij, tėrė ditėt e jetės sė tij. 

 

 


Vajtimet 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: