Albanian Bible

Jeremia 19

Jeremia

Return to Index

Chapter 20

1

 

  Pashhuri, bir i Imerit, prift dhe shef i kryeintendentėve nė shtėpinė e Zotit, dėgjoi Jeremian qė profetizonte kėto gjėra. 

 

 


2

 

  Atėherė Pashhuri rrahu profetin Jeremia dhe e futi nė burgun qė ndodhej nė portėn e sipėrme tė Beniaminit pranė shtėpisė tė Zotit. 

 

 


3

 

  Tė nesėrmen Pashhuri e nxori nga burgu Jeremian. Jeremia i tha: "Zoti nuk tė quan mė Pashhur, por Magor-Misabib. 

 

 


4

 

  Sepse kėshtu thotė Zoti: Ja, unė do tė tė braktis ty dhe tėrė shokėt e tu nė dorė tė tmerrit; ata do tė bien nga shpata e armiqve tė tyre dhe sytė e tu kanė pėr ta parė. Do ta jap tėrė Judėn nė duart e mbretit tė Babilonisė, qė do t`i ēojė nė robėri nė Babiloni dhe do t`i godasė me shpatė. 

 

 


5

 

  Pėrveē kėsaj tėrė pasuritė e kėtij qyteti, tėrė prodhimin e mundit tė tij dhe tė gjitha sendet e tij tė ēmuara, po, do t`i jap tėrė thesaret e mbretėrve tė Judės nė dorė tė armiqve tė tyre qė do t`i plaēkisin, do t`i marrin dhe do t`i ēojnė nė Babiloni. 

 

 


6

 

  Dhe ti, Pashhur, dhe tėrė ata qė banojnė nė shtėpinė tėnde, do tė shkoni nė robėri; do tė shkosh nė Babiloni, aty ke pėr tė vdekur dhe aty ke pėr t`u varrosur, ti dhe tėrė miqtė e tu tė cilėve u ke profetizuar gėnjeshtra". 

 

 


7

 

  Ti mė ke bindur, o Zot, dhe unė e lashė veten tė bindem; ti je mė i fortė se unė dhe fitove. Jam bėrė objekt talljesh ēdo ditė; kushdo tallet me mua. 

 

 


8

 

  Sepse sa herė qė flas, unė bėrtas dhe shpall: "Dhunė dhe plaēkitje!". Po, fjala e Zotit ėshtė pėr mua njė shkak turpi dhe talljeje ēdo ditė. 

 

 


9

 

  Atėherė unė thashė: "Nuk do ta pėrmend mė dhe nuk do tė flas mė nė emėr tė tij". Por fjala e tij ishte nė zemrėn time si njė zjarr flakėrues, i mbyllur nė kockat e mia; pėrpiqesha ta pėrmbaja, por nuk mundesha. 

 

 


10

 

  Dėgjoja shpifjet e shumė vetave: "Tmerr rreth e qark! Paditeni dhe do ta padisim!". Tėrė ata me tė cilėt jetoja nė paqe prisnin qė unė tė pengohesha dhe thonin: "Ndofta do tė bindet, kėshtu ne do tė kemi epėrsi mbi tė dhe do tė hakmerremi kundėr tij". 

 

 


11

 

  Por Zoti ėshtė me mua si njė hero i fuqishėm; prandaj ndjekėsit e mi do tė pengohen dhe nuk do tė kenė epėrsi; do tė turpėrohen me tė madhe, sepse nuk do t`ia dalin mbanė; turpi i tyre do tė jetė i pėrjetshėm dhe nuk do tė harrohet. 

 

 


12

 

  Por ti, o Zot i ushtrive, qė provon tė drejtin dhe heton mendjen dhe zemrėn, tregomė hakmarrjen tėnde mbi ta, sepse ty tė kam besuar ēėshtjen time. 

 

 


13

 

  Kėndojini Zotit, lėvdoni Zotin, sepse ka ēliruar jetėn e nevojtarit nga dora e keqbėrėsve. 

 

 


14

 

  Mallkuar qoftė dita nė tė cilėn linda! Mos qoftė e bekuar dita nė tė cilėn nėna ime mė lindi! 

 

 


15

 

  Mallkuar qoftė njeriu qė i shpuri lajmin atit tim, duke thėnė: "Tė ka lindur njė bir mashkull", gjė qė e mbushi me gėzim. 

 

 


16

 

  Qoftė ai njeri si qytetet qė Zoti ka shkatėrruar pa kurrfarė keqardhje. Dėgjoftė klithmėn nė mėngjes dhe zhurmat e luftės nė mesditė, 

 

 


17

 

  sepse nuk mė kanė bėrė tė vdes nė bark tė nėnės; kėshtu nėna ime do tė ishte varri im dhe barku i saj i ngarkuar pėr gjithnjė. 

 

 


18

 

  Pse kam dalė nga barku i nėnės, pėr tė parė vuajtje, dhembje dhe pėr t`i mbaruar ditėt e mia me turp? 

 

 


Jeremia 21

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: