Albanian Bible

Jeremia 8

Jeremia

Return to Index

Chapter 9

1

 

  Oh, sikur koka ime tė ishte njė burim uji dhe sytė e mi njė burim lotėsh, nė mėnyrė qė tė mund tė qaja ditė e natė tė vrarėt e bijės sė popullit tim! 

 

 


2

 

  Ah, sikur tė kisha nė shkretėtirė njė strehė pėr udhėtarėt! Do ta braktisja popullin tim dhe do tė shkoja larg tij, sepse janė tė gjithė shkelės tė kurorės, njė turmė tradhtarėsh. 

 

 


3

 

  "Zgjasin gjuhėn e tyre sikur tė ishte harku i tyre pėr tė lėshuar gėnjeshtra; nė vend janė tė fortė, por jo pėr shkak tė sė vėrtetės, sepse shkojnė nga njė e keqe nė tjetrėn dhe nuk mė njohin mua", thotė Zoti. 

 

 


4

 

  "Tė ruhet secili nga fqinji i tij dhe mos i keni besim ēdo vėllai, sepse ēdo vėlla nuk bėn gjė tjetėr veēse mashtron dhe ēdo fqinj pėrhap shpifje. 

 

 


5

 

  Secili mashtron fqinjin e tij dhe nuk thotė tė vėrtetėn; e ushtron gjuhėn e tij pėr tė thėnė gėnjeshtra dhe mundohet pėr tė bėrė tė keqen. 

 

 


6

 

  Banesa jote ėshtė nė mes tė mashtrimit dhe pėr shkak tė mashtrimit nuk duan tė mė njohin", thotė Zoti. 

 

 


7

 

  Prandaj kėshtu thotė Zoti i ushtrive: "Ja, unė do t`i rafinoj dhe do t`i vė nė provė. Ēfarė tjetėr, pra, mund tė bėj pėr bijėn e popullit tim? 

 

 


8

 

  Gjuha e tyre ėshtė njė shigjetė vrasėse; ajo nuk thotė veēse gėnjeshtra. Me gojėn e vet secili i flet pėr paqe fqinjit tė tij, por nė zemėr tė vet, ai rri nė pritė. 

 

 


9

 

  A nuk duhet vallė t`i dėnoj pėr kėto gjėra?", thotė Zoti. "A nuk duhet tė hakmerrem me njė komb tė tillė?". 

 

 


10

 

  Nėpėr malet do tė ngre vaje dhe rėnkime dhe nėpėr kullotat e shkretėtirės njė vajtim, sepse janė djegur dhe nuk kalon asnjeri nėpėr to, nuk dėgjohet mė blegėrima e kopeve. Zogjtė e qiellit dhe kafshėt kanė ikur, janė zhdukur. 

 

 


11

 

  "Unė do t`a katandis Jeruzalemin nė njė tog gėrmadhash dhe nė njė strehė ēakejsh; do t`i bėj tė shkreta, pa banorė, qytetet e Judės". 

 

 


12

 

  Cili ėshtė njeriu i urtė qė mund t`i kuptojė kėto gjėra dhe ai tė cilit goja e Zotit i ka folur qė ta shpallė? Pse vallė vendi ėshtė shkatėrruar dhe shkretuar si njė shkretėtirė dhe nuk po kalon mė askush nėpėr tė? 

 

 


13

 

  Zoti thotė: "Sepse kėta kanė braktisur ligjin tim qė kisha vėnė pėrpara, nuk dėgjuan zėrin tim dhe nuk kanė ecur nė pėrshtatje me tė, 

 

 


14

 

  por kanė ndjekur kryeneēėsinė e zemrave tė tyre dhe Baalėt, qė etėrit e tyre u kishin bėrė tė njohur". 

 

 


15

 

  Prandaj kėshtu thotė Zoti i ushtrive, Perėndia i Izraelit: "Ja, unė do ta ushqej kėtė popull me pelin dhe do ta bėj tė pijė ujė tė helmuar. 

 

 


16

 

  Do t`i shpėrndaj nėpėr kombet, qė as ata as etėrit e tyre nuk i kanė njohur, dhe do tė dėrgoj pas tyre shpatėn, deri sa t`i kem shkatėrruar plotėsisht". 

 

 


17

 

  Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: "Mendoni tė thėrrisni vajtorėt: le tė vijnė! Shkoni e thėrrisni mė tė zonjat: le tė vijnė! 

 

 


18

 

  Le tė nxitojnė dhe ta nisin vajin mbi ne me qėllim qė sytė tonė tė derdhin lot dhe qepallat tona tė lėshojnė ujė". 

 

 


19

 

  Sepse njė zė vaji dėgjohet nga Sioni: "Sa jemi shkatėrruar! Jemi shumė tė shushatur, sepse duhet tė braktisim vendin, sepse kanė shembur banesat tona". 

 

 


20

 

  Prandaj dėgjoni fjalėn e Zotit, o gra, dhe veshi juaj ta zėrė fjalėn e gojės sė tij. U mėsoni bijave tuaja njė vajtim dhe secila t`i mėsojė fqinjės sė saj njė kėngė mortore. 

 

 


21

 

  Sepse vdekja ėshtė ngjitur nėpėr dritaret tona, ka hyrė nė pallatet tona pėr t`i zhdukur fėmijėt nga rruga dhe tė rinjtė nga sheshet. 

 

 


22

 

  "Fol: Kėshtu thotė Zoti: "Kufomat e njerėzve do tė rrinė si pleh nė fushėn e hapėt, si njė demet i lėnė pas nga korrėsi dhe qėaskush nuk e mbledh"". 

 

 


23

 

  Kėshtu thotė Zoti: "I dituri tė mos lavdėrohet me diturinė e tij, njeriu i fortė tė mos lavdėrohet me forcėn e tij, i pasuri tė mos lavdėrohet me pasurinė e tij. 

 

 


24

 

  Por kush lavdėrohet tė lavdėrohet me kėtė: tė ketė gjykim dhe tė mė njohė mua, qė jam Zoti, qė bėj mirėsinė, ushtroj tė drejtėn dhe drejtėsinė mbi tokė; sepse kėnaqem me kėto gjėra", thotė Zoti. 

 

 


25

 

  "Ja, po vijnė ditėt", thotė Zoti, "nė tė cilat do tė ndėshkoj tė gjithė tė rrethprerėt qė janė tė parrethprerė: 

 

 


26

 

  Egjiptin, Judėn, Edomin, bijtė e Amonit, Moabin dhe tėrė ata qė presin cepat e mjekrės dhe banojnė nė shkretėtirė; sepse tėrė kombet janė tė parrethprerė dhe tėrė shtėpia e Izraelit ėshtė me zemėr tė parrethprerė". 

 

 


Jeremia 10

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: