Albanian Bible

Isaia 52

Isaia

Return to Index

Chapter 53

1

 

  Kush i ka besuar predikimit tonė dhe kujt iu shfaq krahu i Zotit? 

 

 


2

 

  Ai erdhi lart para tij si njė degėz, si njė rrėnjė nga njė tokė e thatė. Nuk kishte figurė as bukuri pėr tė tėrhequr shikimin tonė, as paraqitje qė ne ta dėshironim. 

 

 


3

 

  I pėrēmuar dhe i hedhur poshtė nga njerėzit, njeri i dhembjeve, njohės i vuajtjes, i ngjashėm me dikė para tė cilit fshihet faqja, ishte pėrēmuar, dhe ne nuk e ēmuam aspak. 

 

 


4

 

  Megjithatė ai mbante sėmundjet tona dhe kishte marrė pėrsipėr dhembjet tona; por ne e konsideronim tė goditur, tė rrahur nga Perėndia dhe tė pėrulur. 

 

 


5

 

  Por ai u tejshpua pėr shkak tė shkeljeve tona, u shtyp pėr paudhėsitė tona; ndėshkimi pėr tė cilin kemi paqen ėshtė mbi tė, dhe pėr shkak tė vurratave tė tij ne jemi shėruar. 

 

 


6

 

  Ne tė gjithė endeshim si dele; secili prej nesh ndiqte rrugėn e vet, dhe Zoti bėri qė tė bjerė mbi tė paudhėsia e ne tė gjithėve. 

 

 


7

 

  I keqtrajtuar dhe i pėrulur, nuk e hapi gojėn. Si njė qengj qė e ēojnė nė thertore, si njė dele e heshtur pėrpara atyre qė i qethin nuk e hapi gojėn. 

 

 


8

 

  U ēua larg nga shtypja dhe nga gjykimi; dhe nga brezi i tij kush mendoi se ai ishte larguar nga toka e tė gjallėve dhe ishte goditur pėr shkak tė shkeljeve tė popullit tim? 

 

 


9

 

  Kishin caktuar ta varrosnin bashkė me tė pabesėt, po kur vdiq e vunė me tė pasurin, sepse nuk kishte kryer asnjė dhunė dhe nuk kishte pasur asnjė mashtrim nė gojėn e tij. 

 

 


10

 

  Por i pėlqeu Zotit ta rrihte dhe ta bėnte tė vuante. Duke ofruar jetėn e tij si flijim pėr mėkatin, ai do tė shikojė pasardhės, do tė zgjasė ditėt e tij, dhe vullneti i Zotit do tė ketė mbarėsi nė duart e tij. 

 

 


11

 

  Ai do tė shikojė frytin e mundimit tė shpirtit tė tij dhe do tė jetė i kėnaqur; me anė tė diturisė sė tij, i drejti, shėrbėtori im, do tė bėjė tė drejtė shumė veta, sepse do tė marrė pėrsipėr paudhėsitė e tyre. 

 

 


12

 

  Prandaj do t`i jap pjesėn e tij midis tė mėdhenjve, dhe ai do ta ndajė plaēkėn me tė fuqishmit, sepse e ka pėrkushtuar jetėn e tij deri nė vdekje dhe u pėrfshi midis keqbėrėsve; ai ka mbajtur mėkatin e shumė vetave dhe ka ndėrhyrė nė favor tė shkelėsve. 

 

 


Isaia 54

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: