Albanian Bible

Isaia 45

Isaia

Return to Index

Chapter 46

1

 

  Beli ka rėnė, Nebo ėshtė rrėzuar; idhujt e tyre i kanė ēuar tutje me kafshė barre dhe me pela; gjėrat qė ju transportonit janė ngarkuar si pesha tė rėnda pėr kafshėt e lodhura. 

 

 


2

 

  Janė shembur, kanė rėnė bashkė; nuk kanė mundur tė shpėtojnė ngarkesėn, por ata vetė kanė shkuar nė robėri. 

 

 


3

 

  "Dėgjomėni, o shtėpi e Jakobit, dhe tėrė mbetja e shtėpisė sė Izraelit, qė ju kam pėrkrahur qė kur keni lindur, qė jeni mbajtur nga unė qysh nė bark tė nėnės; 

 

 


4

 

  "Deri nė pleqėrinė tuaj unė do tė mbetem po ai, unė do t`ju mbaj deri sa tė thinjeni. Unė ju kam bėrė dhe unė do t`ju pėrkrah; po, do t`ju mbaj dhe do t`ju shpėtoj". 

 

 


5

 

  Me cilin doni tė mė barazoni, me cilin doni tė mė krahasoni qė mund tė jemi tė njėllojtė? 

 

 


6

 

  Kėta harxhojnė arin e ēantės dhe peshojnė argjendin me peshore, paguajnė njė argjendar qė me to tė sajojė njė perėndi; pastaj bien pėrmbys para tij dhe e adhurojnė. 

 

 


7

 

  E ngarkojnė mbi kurriz dhe e mbartin, e vėnė nė vendin e tij dhe mbetet atje; nga vendi i tij nuk lėvizet mė. Edhe sikur dikush t`i thėrrasė atij, ai nuk i pėrgjigjet as e shpėton nga fatkeqėsia e tij. 

 

 


8

 

  Kujtoni kėtė dhe tregohuni burra! Silleni atė ndėrmend, o shkelės. 

 

 


9

 

  Kujtoni gjėrat e kaluara tė kohėve shumė tė vjetra, sepse unė jam Perėndia dhe nuk ka asnjė tjetėr; jam Perėndia dhe askush nuk mė ngjet mua, 

 

 


10

 

  qė shpall fundin qė nė fillim, dhe shumė kohė mė parė gjėrat qė ende nuk janė bėrė, duke thėnė: "Plani im do tė realizohet dhe do tė bėj gjithēka mė pėlqen", 

 

 


11

 

  duke thirrur nga lindja njė zog grabitqar dhe nga njė tokė e largėt njeriun qė do tė zbatojė planin tim. Po, kam folur dhe do tė bėj qė tė ndodhė; kam bėrė planin dhe do ta realizoj. 

 

 


12

 

  Dėgjomėni, e zemėrkryeneēė, qė i jeni larguar drejtėsisė. 

 

 


13

 

  Po e afroj drejtėsinė time, ajo nuk ėshtė larg; shpėtimi im nuk do tė vonojė. Do ta vė shpėtimin te Sioni dhe do t`i tregoj lavdinė time Izraelit". 

 

 


Isaia 47

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: