Albanian Bible

Isaia 39

Isaia

Return to Index

Chapter 40

1

 

  "Ngushėlloni, ngushėlloni popullin tim, thotė Perėndia juaj. 

 

 


2

 

  I flisni zemrės sė Jeruzalemit dhe i shpallni qė koha e tij e luftės ka mbaruar, qė paudhėsia e tij ėshtė shlyer, sepse ka marrė nga duart e Zotit dyfishin pėr tė gjitha mėkatet e tij". 

 

 


3

 

  Zėri i dikujt qė bėrtet nė shkretėtirė: "Shtroni udhėn e Zotit, hapni nė shkretėtirė njė rrugė pėr Perėndinė tonė. 

 

 


4

 

  Ēdo luginė tė jetė e mbushur, ēdo mal dhe kodėr tė jenė sheshuar; vendet dredha-dredha tė drejtuar dhe vėndet e vėshtira tė sheshuar. 

 

 


5

 

  Atėherė lavdia e Zotit do tė zbulohet dhe ēdo qenie do ta shohė, sepse goja e Zotit ka folur". 

 

 


6

 

  Njė zė thotė: "Bėrtit!", dhe pėrgjigja qė merr ėshtė: "Ēfarė tė bėrtas?". "Bėrtit qė ēdo qenie ėshtė si bari, dhe qė tėrė hiri i tij ėshtė si lulja e fushės 

 

 


7

 

  Bari thahet, lulja fishket, kur Fryma e Zotit fryn mbi tė; me siguri populli nuk ėshtė veēse bar. 

 

 


8

 

  Bari thahet, lulja fishket, por fjala e Perėndisė tonė mbetet pėrjetė". 

 

 


9

 

  O Sion, ti qė sjell lajmin e mirė, ngjitu mbi njė mal tė lartė! O Jeruzalem, ti qė sjell lajmin e mirė, ngrije zėrin me forcė! Ngrije zėrin, mos ki frikė! Thuaju qyteteve tė Judės: "Ky ėshtė Perėndia juaj!". 

 

 


10

 

  Ja, Perėndia, Zoti, vjen i fuqishėm dhe krahu i tij sundon pėr tė. Ja, e ka shpėrblimin me vete, dhe shpėrblimi i tij e pararend. 

 

 


11

 

  Ai do tė kullosė kopenė e tij si njė bari, do t`i mbledhė qengjat me krahun e tij dhe do t`i mbajė nė gji tė tij, dhe do tė udhėheqė me ėmbėlsi dhe kujdes delet qė kanė tė vegjėlit e tyre. 

 

 


12

 

  Kush i ka matur ujėat me gropėn e dorės, kush ka marrė pėrmasat e qiellit me pėllėmbė, kush ka mbledhur pluhurin e tokės nė njė masė apo ka peshuar malet me njė peshore dhe kodrat e tyre me njė kandar? 

 

 


13

 

  Kush i ka marrė pėrmasat e Frymės sė Zotit, ose si kėshilltari i tij i ka dhėnė mėsime? 

 

 


14

 

  Me kė ėshtė konsultuar, qė t`i jepte mend, t`i mėsonte shtegun e drejtėsisė, t`i jepte dituri dhe t`i tregonte rrugėn e arsyes? 

 

 


15

 

  Ja, kombet janė si njė pikė ujė nė njė kovė, konsiderohen si pluhuri i njė peshoreje; ja, ai i ngre ishujt si tė ishin njė send shumė i vogėl. 

 

 


16

 

  Libani nuk do tė mjaftonte pėr tė siguruar lėndėn djegėse qė i duhet zjarrit, as kafshėt e tij nuk do tė mjaftonin pėr olokaustin. 

 

 


17

 

  Tė gjitha kombet janė si njė hiē para tij dhe konsiderohen prej tij si njė hiē dhe njė kotėsi. 

 

 


18

 

  Kujt dėshironi t`i pėrngjajė Perėndia dhe ēfarė figure do t`i vinit pėrballė? 

 

 


19

 

  Njė artist shkrin njė shėmbėlltyrė tė gdhendur dhe argjendari e vesh me ar dhe shkrin zinxhirė tė vegjėl prej argjendi. 

 

 


20

 

  Ai qė ėshtė tepėr i varfėr pėr njė ofertė tė tillė zgjedh njė dru qė nuk kalbet dhe gjen njė artizan tė shkathėt, qė i pėrgatit njė shėmbėlltyrė tė gdhendur qė nuk lėviz. 

 

 


21

 

  Por nuk e dini, nuk e keni dėgjuar? A nuk ju ėshtė njoftuar qė nė fillim? Nuk e keni kuptuar nga themelet e tokės? 

 

 


22

 

  Ai ėshtė ai qė rri ulur mbi rruzullin e tokės, banorėt e sė cilės janė si karkaleca; ai i shpalos qiejtė si njė velo dhe i hap si njė ēadėr ku mund tė banosh. 

 

 


23

 

  Ai i katandis princat nė njė hiē dhe i bėn tė panevojshėm gjykatėsit e tokės. 

 

 


24

 

  Sapo janė mbjellė, sapo janė hedhur nė tokė sapo kėrcelli i tyre ka lėshuar rrėnjė, ai fryn mbi ta dhe ata thahen; uragani i merr me vete si kashtė. 

 

 


25

 

  "Me kė kėrkoni, pra, tė mė ngjasoni, qė tė jem baras me tė?", thotė i Shenjti. 

 

 


26

 

  Ngrini sytė tuaja pėrpjetė dhe shikoni: Kush i krijoi kėto gjėra? Ai qė e nxjerr ushtrinė e tyre me shumicė dhe thėrret gjithēka me emėr; pėr madhėshtinė e fuqisė sė tij dhe forcėn e tij, asnjė nuk mungon. 

 

 


27

 

  Pse thua, o Jakob, dhe ti, Izrael, shpall: "Rruga ime i ėshtė fshehur Zotit dhe pėr tė drejtėn time nuk kujdeset Perėndia im? 

 

 


28

 

  Nuk e di ti, vallė, nuk e ke dėgjuar? Perėndia i pėrjetėsisė, Zoti, krijuesi i kufijve tė tokės, nuk mundohet dhe nuk lodhet, zgjuarėsia e tij ėshtė e panjohshme. 

 

 


29

 

  Ai i jep forcė tė lodhurit dhe rrit fuqinė e tė kėputurit. 

 

 


30

 

  Tė rinjtė mundohen dhe lodhen, tė rinjtė e zgjedhur me siguri pengohen dhe rrėzohen, 

 

 


31

 

  por ata qė shpresojnė te Zoti fitojnė forca tė reja, ngrihen me krahė si shqiponja, vrapojnė pa u lodhur dhe ecin pa u lodhur. 

 

 


Isaia 41

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: