Albanian Bible

Isaia 30

Isaia

Return to Index

Chapter 31

1

 

  Mjerė ata qė zbresin nė Egjipt nė kėrkim tė ndihmės dhe u besojnė kuajve, kanė besim te qerret, sepse janė tė shumta dhe te kalorėsit, sepse janė shumė tė fuqishėm, por nuk shikojnė tė Shenjtin e Izraelit dhe nuk kėrkojnė Zotin. 

 

 


2

 

  Megjithatė edhe ai ėshtė i urtė dhe do tė sjellė gjėmėn; ai nuk do t`i tėrheqė fjalėt e tij, por do tė ngrihet kundėr shtėpisė sė njerėzve tė kėqij dhe kundėr ndihmės sė atyre qė bėjnė paudhėsi. 

 

 


3

 

  Por Egjiptasit janė njerėz dhe jo Perėndi, kuajt e tyre janė mish dhe jo frymė. Kur Zoti do tė shtrijė dorėn e vet, mbrojtėsit do t`i merren kėmbėt dhe i mbrojturi do tė rrėzohet, do tė vdesin tė gjithė bashkė. 

 

 


4

 

  Sepse kėshtu mė ka thėnė Zoti: "Ashtu si luani apo luanesha vrumbullin mbi prenė e vet (kur kundėr tij ėshtė mbledhur njė numėr i madh barinjsh dhe ai nuk ka frikė nga britmat e tyre dhe as trėmbet nga zhurma e tyre), kėshtu do tė zbresė Zoti i ushtrive pėr tė luftuar nė malin e Sionit dhe nė kodrėn e tij. 

 

 


5

 

  Ashtu si zogjtė fluturojnė mbi tė vegjėlit e tyre, kėshtu Zoti i ushtrive do tė mbrojė Jeruzalemin, do ta mbrojė dhe do ta ēlirojė, do ta kursejė dhe do ta shpėtojė". 

 

 


6

 

  Kthehuni tek ai nga i cili jeni larguar shumė, o bij tė Izraelit! 

 

 


7

 

  Atė ditė secili do tė flakė idhujt e tij prej argjendi dhe idhujt e tij prej ari, qė duart tuaja kanė bėrė duke mėkatuar pėr ju. 

 

 


8

 

  "Atėherė Asiria do tė bjerė nga njė shpatė jo prej njeriu, dhe njė shpatė jo prej njeriu do ta pėrpijė; do t`ia mbathė para shpatės dhe tė rinjtė e tij do t`i nėnshtrohen punės sė detyruar. 

 

 


9

 

  Nga frika do tė kalojė pėrtej kėshtjellės dhe princat e saj do tė tmerrohen pėr shkak tė flamurit", thotė Zoti, qė ka zjarrin e tij nė Sion dhe furrėn e tij nė Jeruzalem. 

 

 


Isaia 32

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: