Albanian Bible

Isaia 26

Isaia

Return to Index

Chapter 27

1

 

  Atė ditė Zoti do tė ndėshkojė me shpatėn e tij tė ashpėr, tė madhe dhe tė fortė Leviathanin, gjarpėrin e shkathėt, gjarpėrin Leviathani dredha-dredha, dhe do tė vrasė pėrbindėshin qė ėshtė nė det. 

 

 


2

 

  Atė ditė do tė thuhet: "Vreshti qė jep verė tė kuqėrremtė, kėndoni pėr tė. 

 

 


3

 

  Unė, Zoti, e ruaj, e vadis ēdo ēast, e ruaj natėn e ditėn me qėllim qė askush tė mos e dėmtojė. 

 

 


4

 

  Nuk ka zemėrim tek unė. Kush do t`i vinte nė luftė kundėr meje ferrat dhe gjembat? Unė do tė shkoja kundėr tyre dhe do t`i digjja tė gjitha tok. 

 

 


5

 

  Do tė ishte mė mirė qė dikush tė mbėshtetej te forca ime pėr tė bėrė paqe me mua, po, pėr tė bėrė paqe me mua". 

 

 


6

 

  Nė ditėt qė do tė vijnė Jakobi do tė lėshojė rrėnjė, Izraeli do tė lulėzojė dhe do tė lėshojė lastarė dhe do tė mbushė faqen e dheut me fryte. 

 

 


7

 

  A ka goditur Perėndia Izraelin ashtu si ka goditur ata qė e qėllonin atė? A e ka vrarė atė ashtu si ka vrarė ata qė e vrisnin atė? 

 

 


8

 

  Ti je grindur me tė me masė, duke e pėrzėnė dhe duke e ēuar larg. Ai e ēoi nė njė vend tė largėt me frymėn e tij tė furishme, njė ditė me erė lindore. 

 

 


9

 

  Nė kėtė mėnyrė do tė shpagohet padrejtėsia e Jakobit, dhe ky do tė jetė gjithė fryti i heqjes sė mėkatit tė tij, kur do t`i kthejė tėrė gurėt e altarit si gurė gėlqereje tė thėrmuar; kėshtu Asherimėt dhe altarėt e temjanit nuk do tė ngrihen mė. 

 

 


10

 

  Qyteti i fortifikuar do tė jetė i shkretuar, njė vend i pabanuar dhe i braktisur si njė shkretėtirė; aty do tė kullosė viēi, i cili do tė shtrihet dhe do tė hajė degėt. 

 

 


11

 

  Kur degėt e tij do tė thahen, do tė thyhen dhe do tė vijnė gra pėr t`i djegur. Me qenė se ėshtė njė popull pa zgjuaėsi, prandaj Ai qė e ka bėrė nuk do t`i vijė keq pėr tė, Ai qė e ka formuar nuk do t`i japė hir. 

 

 


12

 

  Po atė ditė do tė ndodhė qė Zoti do tė shijė grurin nga rrjedha e lumit deri te pėrroi i Egjiptit, dhe ju do tė mblidheni njė nga njė, o bij tė Izraelit. 

 

 


13

 

  Atė ditė do tė ndodhė qė tė bjerė buria e madhe, dhe ata qė kanė humbur nė vendin e Asirisė dhe ata qė janė shpėrndarė nė vendin e Egjiptit do tė vijnė dhe do tė adhurojnė Zotin mbi malin e shenjtė, nė Jeruzalem. 

 

 


Isaia 28

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: