Albanian Bible

Isaia 20

Isaia

Return to Index

Chapter 21

1

 

  Profecia kundėr shkretėtirės sė detit. Ashtu si shakullimat kalojnė me tė shpejtė nėpėr Negev, kėshtu njė pushtues vjen nga shkretėtira, nga njė vend i tmerrshėm. 

 

 


2

 

  Njė vegim i tmerrshėm m`u shfaq: i pabesi vepron me pabesi dhe shkatėrruesi shkatėrron. Dil, o Elam. Rrethoje, o Medi! Bėra qė tė pushojė ēdo rėnkim tė tij. 

 

 


3

 

  Pėr kėtė arsye ijėt e mia mė dhėmbin shumė, mė zunė dhembjet si tė prerat e njė gruaje qė lind; jam i tronditur nga sa dėgjova, jam i tmerruar nga sa pashė. 

 

 


4

 

  Zemra ime e ka humbur, tmerri mė ka zėnė; nata qė aq shumė e dėshiroja ėshtė bėrė llahtarė pėr mua. 

 

 


5

 

  Ndėrsa po shtrohet tryeza, bėhet rojė mbi kullėn vėzhgimit hahet dhe pihet. "Ēohuni, o krerė, dhe vajosni mburojat". 

 

 


6

 

  Sepse kėshtu mė ka thėnė Zoti: "Shko, vėr njė roje qė tė njoftojė atė qė shikon". 

 

 


7

 

  Ajo pa qerre dhe ēifte kalorėsish, disa prej tė cilėve kishin hipur mbi gomarė dhe tė tjerė mbi deve, dhe i vėzhgoi me kujdes, me shumė kujdes. 

 

 


8

 

  Pastaj bėrtiti si njė luan: "O Zot, ditėn unė rri gjithnjė mbi kullėn e vėzhgimit, dhe ēdo natė rri mė kėmbė te vendroja ime. 

 

 


9

 

  Dhe ja po vijnė disa qerre dhe ēifte kalorėsish". Atėherė ajo nisi tė flasė pėrsėri: "Ra, ra Babilonia"! Tė gjitha shėmbėlltyrat e gdhendura tė perėndive tė saj janė pėr tokė tė copėtuara. 

 

 


10

 

  O populli im, atė qė kam shirė dhe shkelur nė lėmin tim, atė qė kam dėgjuar nga Zoti i ushtrive, Perėndia i Izraelit, unė ta kam njoftuar!". 

 

 


11

 

  Profecia kundėr Dumahut. Mė bėrtasin nga Seiri: "Roje, nė ē`pikė ka arritur nata? Roje, nė ē`pikė ka arritur nata?". 

 

 


12

 

  Roja pėrgjigjet: "Vjen mėngjesi, pastaj edhe nata. Nė rast se doni tė pyesni, pyesni, pra; kthehuni, ejani". 

 

 


13

 

  Profecia kundėr Arabisė. Do ta kaloni natėn nė pyjet e Arabisė, o karvanė tė Dedamitėve. 

 

 


14

 

  I dilni para tė eturit duke i sjellė ujė, o banorė tė vendit tė Temas; i kanė dalė pėrpara ikanakut me bukėn e tyre. 

 

 


15

 

  Sepse ata ikin para shpatave, para shpatės sė zhveshur, para harkut tė nderur, para tėrbimit tė betejės. 

 

 


16

 

  Sepse kėshtu mė ka thėnė Zoti: "Pėr njė vit, ashtu si viti i njė argati me mėditje, tėrė lavdia e Kedarit do tė zhduket; 

 

 


17

 

  dhe ajo qė do tė mbetet nga numri i harkėtarėve, njerėzit trima tė bijve tė Kedarit, do tė jetė njė gjė e vogėl, sepse ka folur Zoti, Perėndia i Izraelit". 

 

 


Isaia 22

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: