Albanian Bible

Isaia 17

Isaia

Return to Index

Chapter 18

1

 

  Mjerė ai vend me krahė tė zhurmshėm qė ndodhet matanė lumenjve tė Etiopisė, 

 

 


2

 

  qė dėrgon lajmėtarė me anė tė detit nė anijeza prej papirusi mbi ujėrat, duke thėnė: "Shkoni, o lajmėtarė tė shpejtė, nė drejtim tė njė kombi shtatlartė dhe lėkurėndritur, nė drejtim tė njė populli tė cilin e kanė frikė qė nga fillimi i tij e mė pas, komb i fuqishėm qė shkel ēdo gjė, vendi i tė cilit ndahet nga lumenjtė". 

 

 


3

 

  Ju tė gjithė, banorė tė botės dhe ata qė banojnė mbi tokė shikoni flamurin kur ky do tė ngrihet mbi malet dhe dėgjoni borinė kur ajo do tė bjerė! 

 

 


4

 

  Sepse kėshtu mė ka thėnė Zoti: "Do tė rri i qetė dhe do tė shikoj nga banesa ime si njė nxehtėsi e kthjellet dhe e ndritshme nė dritėn e diellit, si njė re vesė nė vapėn e korrjes". 

 

 


5

 

  Sepse para korrjes, kur lulėzimi ka marrė fund dhe lulja ėshtė bėrė njė vile nė fazėn e pjekurisė, ai do t`i presė degėzat me kmesė dhe do tė shkulė e do t`i presė shermendėt. 

 

 


6

 

  Ata tė gjithė tok do tė mbeten tė braktisur shpendėve grabitqarė tė maleve dhe kafshėve tė tokės; zogjtė grabitqarė do tė kalojnė mbi ta gjatė verės dhe kafshėt e tokės do tė kalojnė mbi ta gjatė dimrit. 

 

 


7

 

  Nė kėtė kohė do t`i sjellė oferta Zotit tė ushtrive njė komb shtatlartė dhe lėkurėndritur, njė popull qė e kanė frikė qė nga fillimet e tij e mė pas, njė komb i fuqishėm qė shkel ēdo gjė, vendi i tė cilit pėrshkohet nga lumenj; do tė ēohen nė vendin ku ndodhet emri i Zotit tė ushtrive, nė malin Sion. 

 

 


Isaia 19

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: