Albanian Bible

Isaia 16

Isaia

Return to Index

Chapter 17

1

 

  Profecia kundėr Damaskut. "Ja, Damasku do tė pushojė sė qėni njė qytet dhe do tė bėhet njė grumbull gėrmadhash. 

 

 


2

 

  Qytetet e Aroerit do tė braktisen; do tė bėhen kullota pėr kopetė qė do tė pushojnė aty pa i trembur askush. 

 

 


3

 

  Efraimit do t`i hiqet fortesa, Damaskut mbretėria; dhe pjesa tjetėr e Sirisė do tė jetė si lavdia e bijve tė Izraelit", thotė Zoti i ushtrive. 

 

 


4

 

  "Atė ditė do tė ndodhė qė lavdia e Jakobit do tė zhduket dhe shėndoshja e tepėrt e trupit e tij do tė konsumohet. 

 

 


5

 

  Do tė ndodhė ashtu si kur korrėsi mbledh grurin dhe me krahun e tij pret kallinjtė; do tė ndodhė ashtu si kur mblidhen kallinjtė nė luginėn e Refaimit; 

 

 


6

 

  Do tė mbeten disa vile pėr tė mbledhur, ashtu si kur shkunden ullinjtė: dy apo tre ullinj nė majė tė degėve mė tė larta, katėr ose pesė mbi degėt mė tė ngarkuara", thotė Zoti, Perėndia i Izraelit. 

 

 


7

 

  Atė ditė njeriu do ta kthejė shikimin e tij nė drejtim tė Krijuesit tė tij dhe sytė e tij do tė shikojnė tė Shenjtin e Izraelit. 

 

 


8

 

  Nuk do tė drejtohet mė te altarėt, vepėr e duarve tė tij dhe nuk do tė shikojė mė atė qė kanė bėrė gishtėrinjtė e tij as te Asherimėt dhe te altarėt pėr temjan. 

 

 


9

 

  Atė ditė qytetet e fortifikuara tė tij do tė jenė si njė vend i braktisur nė pyll ose si njė degė e braktisur pėrpara bijve tė Izraelit, dhe kjo do tė jetė njė shkretim. 

 

 


10

 

  Sepse ke harruar Perėndinė e shpėtimit tėnd dhe nuk je kujtuar pėr Shkėmbin e forcės sate, prandaj mbolle plantacione dhe i ke shartuar me shartesa tė huaja. 

 

 


11

 

  Ditėn qė i mbolle i rrethove me njė gardh; nė mėngjes mbijnė farat e tua, por vjelja do tė jetė njė tog rrėnojash ditėn e sėmundjes dhe tė dhembjes sė pashėrueshme. 

 

 


12

 

  Ah, zhurma e njė numri tė madh popujsh, qė zhurmojnė si gjėmimi i detit dhe si buēima e kombeve, zhurmojnė si buēima e ujėrave tė fuqishme! 

 

 


13

 

  Kombet zhurmojnė si buēima e shumė ujėrave, por Perėndia i kėrcėnon, dhe ata ikin larg, tė shtyrė si byku i maleve pėrpara erės, si njė dredhė pluhuri pėrpara shakullimės. 

 

 


14

 

  Nė mbrėmje, ja tmerri, dhe para mėngjesit nuk ka mė asgjė. Kjo ėshtė pjesa e atyre qė na plaēkitin, qė na bėjnė pre. 

 

 


Isaia 18

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: