Albanian Bible

Isaia 15

Isaia

Return to Index

Chapter 16

1

 

  "Dėrgojini njė qengj sunduesit tė vendit, nga Sela nė drejtim tė shkretėtirės, nė malin e bijės sė Sionit. 

 

 


2

 

  Sepse do tė ndodhė qė nė vaun e Arnonit vajzat e Moabit do tė jenė si njė zog i dėbuar nga foleja. 

 

 


3

 

  Na jep njė kėshillė, bėj drejtėsi! Bėje hijen tėnde si nata, nė mes tė ditės; fshih ata qė janė shpėrndarė, mos i tradhėto ikanakėt. 

 

 


4

 

  O Moab, lejo qė tė banojnė pranė teje njerėzit e mi qė janė shpėrndarė, ji pėr ta njė strehė pėrballė shkatėrruesit. Sepse tirani nuk ėshtė mė, shkatėrrimi ka marrė fund, shtypėsit janė zhdukur nga vendi. 

 

 


5

 

  Atėherė njė fron do tė jetė i qėndrueshėm nė dhembshuri dhe mbi tė do tė ulet nė besnikėri, nė ēadrėn e Davidit, njė qė do tė gjykojė, do ta ushtrojė gjykimin dhe do tė jetė i gatshėm tė sigurojė drejtėsinė". 

 

 


6

 

  "Kemi dėgjuar tė flitet pėr krenarinė e Moabit, jashtėzakonisht krenar, pėr fodullėkun e tij, pėr kryelartėsinė e tij, pėr arrogancėn e tij, pėr mburrjen e tij pa baza". 

 

 


7

 

  Pėr kėtė Moabi do tė bėjė njė vajtim pėr Moabin, tė gjithė do tė vajtojnė. Ju do tė qani tė dėshpėruar pėr pitet me rrush tė Kir-Haresethit. 

 

 


8

 

  Sepse fushat e Heshbonit po meken, po kėshtu edhe vreshtat e Sibmahut; sunduesit e kombeve kanė shkatėrruar bimėt e saj mė tė mira qė arrinin deri nė Jazer dhe endeshin nėpėr shkretėtirė; degėt e saj shtriheshin dhe tejkalonin detin. 

 

 


9

 

  Prandaj me qarjen e Jazerit do tė qaj vreshtat e Sibmahut; do tė tė vadis me lotėt e mi, o Heshbon, o Elealeh, sepse mbi frytet e tua tė verės dhe mbi tė korrat e tua ka rėnė njė britmė lufte. 

 

 


10

 

  Gėzimi dhe hareja janė zhdukur nga fusha pjellore; ndėr vreshta nuk ka mė as kėngė, as britma gėzimi; shtrydhėsi i rrushit nuk shtrydh mė verėn ndėr voza; unė nuk nxjerr mė britma gėzimi. 

 

 


11

 

  Prandaj tė pėrbrendshmet e mia dridhen pėr Moabin si njė harpė; dhe zemra ime pėr Kir-Heresin. 

 

 


12

 

  Dhe do tė ndodhė qė kur tė paraqitet Moabi, dhe tė lodhet nė vendin e lartė; ai do tė hyjė nė shenjtėroren e tij pėr t`u lutur, por nuk do tė fitojė asgjė. 

 

 


13

 

  Kjo ėshtė fjala qė Zoti i drejtoi dikur Moabit. 

 

 


14

 

  Por tani Zoti ka folur, duke thėnė: "Brenda tre vjetėve, si vitet e njė argati me mėditje, lavdia e Moabit do tė bjerė e do tė pėrēmohet bashkė me tėrė atė turmė tė madhe; dhe do tė mbetet vetėm njė numėr shumė i vogėl dhe i pafuqishėm". 

 

 


Isaia 17

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: