Albanian Bible

Isaia 5

Isaia

Return to Index

Chapter 6

1

 

  Nė vitin e vdekjes sė mbretit Uziah, unė pashė Zotin tė ulur mbi njė fron tė ngritur dhe tė lartė, dhe cepat e mantelit tė tij mbushnin tempullin. 

 

 


2

 

  Mbi tė ishin serafinėt; secili prej tyre kishte gjashtė krahė: me dy mbulonte fytyrėn, me dy tė tjerė kėmbėt dhe me dy fluturonte. 

 

 


3

 

  Njeri i bėrtiste tjetrit dhe i thoshte: "I Shenjtė, i shenjtė, i shenjtė ėshtė Zoti i ushtrive. Tėrė toka ėshtė plot me lavdinė e tij". 

 

 


4

 

  Shtalkat e portės u tronditėn nga zėri i atij qė bėrtiste, ndėrsa tempulli po mbushej me tym. 

 

 


5

 

  Atėherė unė thashė: "I mjeri unė! Unė jam i humbur, sepse jam njė njeri me buzė tė papastra dhe banoj nė mes tė njė populli me buzė tė papastra; megjithatė sytė e mi kanė parė Mbretin, Zotin e ushtrive". 

 

 


6

 

  Atėherė njė nga serafinėt fluturoi drejt meje, duke mbajtur nė dorė njė urė zjarri, qė kishte marrė me mashė nga altari. 

 

 


7

 

  Me tė ai preku gojėn time dhe tha: "Ja, kjo preku buzėt e tua, paudhėsia jote hiqet dhe mėkati yt shlyhet". 

 

 


8

 

  Pastaj dėgjova zėrin e Zotit qė thoshte: "Kė tė dėrgoj dhe kush do tė shkojė pėr ne?". Unė u pėrgjigja: "Ja ku jam, dėrgomė mua!". 

 

 


9

 

  Atėherė ai tha: "Shko dhe i thuaj kėtij populli: Dėgjoni, pra, por pa kuptuar, shikoni, pra, por pa dalluar. 

 

 


10

 

  Bėje tė pandieshme zemrėn e kėtij populli, ngurtėso veshėt e tij dhe mbyll sytė e tij qė tė mos shikojė me sytė e tij, tė mos dėgjojė me veshėt e tij dhe tė mos kuptojė me zemrėn e tij, dhe kėshtudo tė kthehet dhe tė jet shėruar". 

 

 


11

 

  Unė thashė: "Deri kur, o Zot?". Ai u pėrgjigj: "Deri sa qytetet tė shkatėrrohen dhe tė jenė pa banorė, shtėpitė tė mos kenė njeri dhe vendi tė jetė i shkretuar dhe i pikėlluar, 

 

 


12

 

  dhe deri sa Zoti tė ketė larguar njerėzinė dhe tė jetė njė braktisje e madhe nė mes tė vendit. 

 

 


13

 

  Do tė mbetet akoma njė e dhjeta e popullsisė, por edhe kjo do tė shkatėrrohet; por ashtu si bafrės dhe lisit, kur priten u mbetet cungu, kėshtu njė brez i shenjtė do tė jetė trungu i tij". 

 

 


Isaia 7

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: