Albanian Bible

Predikuesi 11

Predikuesi

Return to Index

Chapter 12

1

 

  Por kujto Krijuesin tėnd nė ditėt e rinisė sate, para se tė vijnė ditėt e kėqija dhe tė arrijnė vitet pėr tė cilat ke pėr tė thėnė: "Nuk gjej asnjė kėnaqėsi nė to", 

 

 


2

 

  para se tė errėsohet dielli, drita, hėna dhe yjet, dhe tė kthehen retė pas shiut; 

 

 


3

 

  nė moshėn gjatė sė cilės rojtarėt e shtėpisė dridhen, njerėzit e fortė pėrkulen, ato qė bluajnė nuk punojnė mė se kanė mbetur pak, ata qė shikojnė nga dritaret errėsohen 

 

 


4

 

  dhe portat mbi rrugė mbyllen; kur pakėsohet zhurma e mokrės, dikush ēohet me kėngėn e njė zogu, dhe gjithė bijat e kėngės dobėsohen; 

 

 


5

 

  kur dikush ka frikė nga lartėsitė dhe nga tmerret e rrugės; kur bajamja lulėzon, karkaleci ėshtė njė peshė, dhe dėshira pakėsohet, sepse njeriu shkon nė banesėn e tij tė pėrjetshme dhe qaramanėt enden rrugėve. 

 

 


6

 

  Kujto Krijuesin tėnd pėrpara se tė kėputet kordoni prej argjendi, tė thyhet vazoja prej ari, tė thyhet shtamba te burimi dhe tė bėhet copė-copė ēikriku nė pus, 

 

 


7

 

  dhe pluhuri t`i kthehet tokės siē ishte mė parė dhe fryma t`i kthehet Perėndisė qė e ka dhėnė. 

 

 


8

 

  "Kotėsi e kotėsive", thotė Predikuesi, "gjithēka ėshtė kotėsi". 

 

 


9

 

  Predikuesi, pėrveē se ka qenė njė i urtė, i ka mėsuar gjithashtu popullit dijen dhe ka peshuar, ka kėrkuar dhe ka renditur njė numėr tė madh fjalėsh tė urta. 

 

 


10

 

  Predikuesi ėshtė pėrpjekur tė gjejė fjalė tė kėndshme; dhe gjėrat e shkruara janė tė drejta dhe tė vėrteta. 

 

 


11

 

  Fjalėt e tė urtėve janė si hostenė dhe ato qė mbledhin njerėzit e ditur janė si gozhda tė ngulura mirė; ato jepen nga njė Bari i vetėm. 

 

 


12

 

  Biri im, ruhu nga ēdo gjė qė del jashtė kėsaj. Shkruhen shumė libra, por nuk mbarohet kurrė kjo punė, dhe studimi i tepėrt e lodh trupin. 

 

 


13

 

  Tė dėgjojmė, pra, pėrfundimin e gjithė ligjėratės: "Ki frikė nga Perėndia dhe respekto urdhėrimet e tij, sepse kjo ėshtė tėrėsia e njeriut". 

 

 


14

 

  Sepse Perėndia do tė vėrė tė gjykohet ēdo vepėr, edhe ēdo gjė qė ėshtė fshehur, qoftė e mirė apo e keqe. 

 

 


Kantiku i Kantikėve 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: