Albanian Bible

Predikuesi 2

Predikuesi

Return to Index

Chapter 3

1

 

  do gj ka stinn e vet, do situat ka nj koh nn qiell; 

 

 


2

 

  nj koh pr t lindur dhe nj koh pr t vdekur, nj koh pr t mbjell dhe nj koh pr t shkulur at q sht mbjell, 

 

 


3

 

  nj koh pr t vrar dhe nj koh pr t shruar, nj koh pr t shembur dhe nj koh pr t ndrtuar, 

 

 


4

 

  nj koh pr t qar dhe nj koh pr t qeshur, nj koh pr t mbajtur zi dhe nj koh pr t hedhur valle, 

 

 


5

 

  nj koh pr t flakur gurt dhe nj koh pr t mbledhur gurt, nj koh pr t prqafuar dhe nj koh pr t mos prqafuar, 

 

 


6

 

  nj koh pr t krkuar dhe nj koh pr t humbur, nj koh pr t ruajtur dhe nj koh pr t hedhur tutje, 

 

 


7

 

  nj koh pr t grisur dhe nj koh pr t qepur, nj koh pr t heshtur dhe nj koh pr t folur, 

 

 


8

 

  nj koh pr t dashuruar dhe nj koh pr t urryer, nj koh pr luftn dhe nj koh pr paqen. 

 

 


9

 

  far prfitimi ka ai q punon nga t gjitha gjrat pr t cilat mundohet? 

 

 


10

 

  Pash punn q Perndia u jep bijve t njerzve, me qllim q t mundohen. 

 

 


11

 

  Ai e ka br t bukur do gj n kohn vet; ka vn madje prjetsin n zemrat e tyre, pa i dhn mundsin asnj njeriu t zbuloj veprn q Perndia ka br nga fillimi deri n fund. 

 

 


12

 

  Kshtu kuptova q nuk ka gj m t mir se sa t gzohesh dhe t bsh t mir sa je gjall; 

 

 


13

 

  dhe q do njeri q ha, pi dhe gzon mirqnie n gjith mundin e tij, kjo sht nj dhurat e Perndis. 

 

 


14

 

  E kuptova q tr ato q bn Perndia jan prjet; nuk mund t`u shtosh dhe t`u heqsh asgj; dhe Perndia vepron kshtu me qllim q njerzit t ken frik prej tij. 

 

 


15

 

  Ajo q sht, ka qen m par; dhe ajo q do t vij ka qen m par, dhe Perndia heton at q ka kaluar. 

 

 


16

 

  Kam par gjithashtu nn diell q n vend t arsyes kishte paudhsi, q n vend t drejtsis kishte paudhsi. 

 

 


17

 

  Kshtu thash n zemrn time: "Perndia do t gjykoj t drejtin dhe t pabesin, sepse ka nj koh t caktuar pr do gj dhe pr do vepr". 

 

 


18

 

  Thash n zemrn time: "Prsa u prket kushteve n t cilat ndodhen bijt e njerzve, Perndia i v n prov, q ata vet t kuptojn q jan si kafsh". 

 

 


19

 

  N fakt t gjitha ato q u ndodhin bijve t njerzve u ndodhin kafshve; t dy palve u ndodh e njjta gj. Ashtu si vdes njeri, kshtu vdes tjetri. Po, t gjith kan po at frym; dhe njeriu nuk ka asnj eprsi mbi kafshn, sepse gjithka sht kotsi. 

 

 


20

 

  T gjith shkojn n po at vend; t gjith vijn nga pluhuri dhe kthehen n pluhur. 

 

 


21

 

  Kush e di n se fryma e bijve t njerzve ngjitet lart dhe n se fryma e kafshs zbret posht n tok? 

 

 


22

 

  Kshtu e kuptova q nuk ka gj m t mir pr njeriun se sa t gzohet n punn e tij, sepse kjo sht pjesa e tij. Kush do ta oj n fakt t shoh at q ka pr t ndodhur pas tij? 

 

 


Predikuesi 4

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: