Albanian Bible

Fjalėt e urta 30

Fjalėt e urta

Return to Index

Chapter 31

1

 

  Fjalė tė mbretit Lemuel, mesazhi profetik me tė cilin e mėsoi e ėma. 

 

 


2

 

  Ēfarė tė tė them, biri im? Ēfarė tė tė them, biri i barkut tim? Ēfarė tė tė them, bir i zotimeve tė mia? 

 

 


3

 

  Mos ua jep forcėn tėnde grave as jetėn tėnde asaj qė shkatėrron mbretėrit. 

 

 


4

 

  Nuk u shkon mbretėrve, o Lemuel, nuk u shkon mbretėrve tė pinė verė as princave tė dėshirojnė pije dehėse, 

 

 


5

 

  sepse duke pirė tė mos harrojnė ligjin dhe tė mos shtrembėrojnė tė drejtėn e tė pikėlluarve. 

 

 


6

 

  Jepini pije dehėse atij qė ėshtė duke vdekur dhe verė atij qė e ka zemrėn tė hidhėruar. 

 

 


7

 

  Le tė pijė pėr tė harruar varfėrinė e tij dhe pėr tė mos kujtuar mė hallet e tij. 

 

 


8

 

  Hape gojėn tėnde nė favor tė memecit, nė mbrojtje tė tė gjithė atyre qė janė lėnė pas dore. 

 

 


9

 

  Hape gojėn tėnde, gjyko me drejtėsi dhe mbro ēėshtjen e tė mjerit dhe tė nevojtarit. 

 

 


10

 

  Kush do tė gjejė njė grua tė fortė dhe tė virtytshme? Vlera e saj ėshtė shumė mė e madhe nga ajo e margaritarėve. 

 

 


11

 

  Zemra e burrit tė saj ka besim tek ajo, dhe do tė ketė gjithnjė fitime. 

 

 


12

 

  Ajo i bėn tė mira dhe jo tė keqe tėrė ditėt e jetės sė saj. 

 

 


13

 

  Gjen lesh dhe li dhe punon me gėzim me duart e veta. 

 

 


14

 

  Ajo u pėrngjan anijeve tė tregėtarėve: e sjell ushqimin e saj nga larg. 

 

 


15

 

  Ēohet qė me natė pėr t`i ndarė ushqimin familjes sė saj dhe pėr t`u dhėnė urdhėrat e nevojshme shėrbėtoreve tė saj. 

 

 


16

 

  Ajo shikon njė arė dhe e ble; me duart e saj mbjell njė vresht. 

 

 


17

 

  Ngjesh me forcė ijėt dhe i bėn mė tė fortė krahėt e saj. 

 

 


18

 

  E kupton qė tregėtia e saj po shkon mbarė dhe llamba e saj e natės nuk i shuhet. 

 

 


19

 

  Shtrin dorėn mbi furkėn, pėllėmbat e saj zėnė boshtin. 

 

 


20

 

  I shtrin dorėn tė varfėrit dhe i jep dorėn nevojtarit. 

 

 


21

 

  Nuk i trembet borės pėr familjen e saj, sepse tėrė ata tė shtėpisė sė vet kanė njė veshje tė dyfishtė. 

 

 


22

 

  Bėn pėr vete mbulesa si sixhade dhe rrobat e saj janė prej liri shumė tė hollė dhe tė purpurta. 

 

 


23

 

  Burri i saj nderohet te porta, kur ulet bashkė me pleqtė e vendit. 

 

 


24

 

  Pėrgatit rroba prej liri dhe i shet, i furnizon me breza tregtarėt. 

 

 


25

 

  Forca dhe nderi janė rrobat e saj dhe qesh pėr ditėt qė do tė vijnė. 

 

 


26

 

  Hap gojėn e saj me dituri dhe mbi gjuhėn e saj ėshtė ligji i mirėsisė. 

 

 


27

 

  Ajo mbikqyr si shkon shtėpia e vet dhe nuk ha bukėn e pėrtacisė. 

 

 


28

 

  Bijtė e saj ngrihen dhe e shpallin fatlume; edhe burri i saj e lėvdon duke thėnė: 

 

 


29

 

  "Shumė bija kanė bėrė gjėra tė mėdha, por ti i kalon tė gjitha ato". 

 

 


30

 

  Hiri ėshtė i rremė dhe bukuria ėshtė e kotė, por gruaja qė ka frikė nga Zoti ėshtė ajo qė do tė lėvdohet. 

 

 


31

 

  I jepni frytin e duarve tė saj, dhe vet veprat e saj le ta lėvdojnė te portat. 

 

 


Predikuesi 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: