Albanian Bible

Fjalėt e urta 26

Fjalėt e urta

Return to Index

Chapter 27

1

 

  Mos u mburr me ditėn e nesėrme, sepse nuk di atė qė mund tė sjellė njė ditė. 

 

 


2

 

  Le tė tė lėvdoj njė tjetėr dhe jo goja jote, njė i huaj dhe jo buzėt e tua. 

 

 


3

 

  Guri peshon dhe rėra ėshtė e rėndė, por zemėrimi i budallait peshon mė tepėr se tė dyja bashkė. 

 

 


4

 

  Tėrbimi ėshtė mizor dhe zemėrimi ėshtė i furishėm, por kush mund t`i bėjė ballė xhelozisė? 

 

 


5

 

  Mė mirė njė qortim i hapur se njė dashuri e fshehur. 

 

 


6

 

  Besnike janė plagėt e njė shoku, dhe tė rreme tė puthurat e njė armiku. 

 

 


7

 

  Kush ėshtė i ngopur pėrēmon huallin e mjaltit; por pėr atė qė ka uri ēdo gjė e hidhur ėshtė e ėmbėl. 

 

 


8

 

  Si zogu qė endet larg folesė sė tij, kėshtu ėshtė njeriu qė endet larg shtėpisė sė tij. 

 

 


9

 

  Vaji dhe parfumi gėzojnė zemrėn, kėshtu bėn ėmbėlsia e njė shoku me kėshillat e tij tė pėrzėrmėrta. 

 

 


10

 

  Mos e braktis mikun tėnd as mikun e atit tėnd dhe mos shko nė shtėpinė e vėllait tėnd ditėn e fatkeqėsisė sate; ėshtė mė mirė njė qė banon afėr se sa njė vėlla larg. 

 

 


11

 

  Biri im, ji i urtė dhe gėzo zemrėn time, kėshtu do tė mund t`i pėrgjigjem atij qė pėrflet kundėr meje. 

 

 


12

 

  Njeriu mendjemprehtė e shikon tė keqen dhe fshihet, por naivėt shkojnė tutje dhe ndėshkohen. 

 

 


13

 

  Merr rroben e atij qė ėshtė bėrė garant pėr njė tė huaj dhe mbaje si peng pėr gruan e huaj. 

 

 


14

 

  Ai qė bekon tė afėrmin e tij me zė tė lartė nė mėngjes herėt, do t`ia zėnė si mallkim. 

 

 


15

 

  Pikėllimi i vazhdueshėm nė njė ditė shiu tė madh dhe njė grua grindavece i ngjasin njera tjetrės. 

 

 


16

 

  Kush arrin ta pėrmbajė, mban erėn dhe zė vajin me dorėn e tij tė djathtė. 

 

 


17

 

  Hekuri mpreh hekurin, kėshtu njeriu mpreh fytyrėn e shokut tė tij. 

 

 


18

 

  Kush kujdeset pėr fikun do tė hajė frytin e tij, dhe ai qė i shėrben zotit tė tij do tė nderohet. 

 

 


19

 

  Ashtu si nė ujė fytyra pasqyron fytyrėn, kėshtu zemra e njeriut e tregon njeriun. 

 

 


20

 

  Sheoli dhe Abadoni janė tė pangopur, dhe tė pangopur janė gjithashtu sytė e njerėzve. 

 

 


21

 

  Poēja ėshtė pėr argjendin dhe furra pėr arin, kėshtu njeriu provohet nga lėvdata qė merr. 

 

 


22

 

  Edhe sikur ta shtypje budallanė nė njė havan bashkė me grurė me dygeēin e tij, budallallėku nuk do tė largohej prej tij. 

 

 


23

 

  Pėrpiqu tė njohėsh mirė gjendjen e deleve tė tua dhe ki kujdes pėr kopetė e tua, 

 

 


24

 

  sepse pasuritė nuk zgjatin pėrherė, dhe as njė kurorė nuk vazhdon brez pas brezi. 

 

 


25

 

  Kur merret bari i thatė dhe del bari i njomė dhe mblidhet forazhi i maleve, 

 

 


26

 

  qengjat do tė furnizojnė rrobat e tua, cjeptė ēmimin e njė are 

 

 


27

 

  dhe dhitė mjaft qumėsht pėr ushqimin tėnd, pėr ushqimin e shtėpisė sate dhe pėr tė mbajtur shėrbėtoret e tua. 

 

 


Fjalėt e urta 28

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: