Albanian Bible

Fjalėt e urta 21

Fjalėt e urta

Return to Index

Chapter 22

1

 

  Njė nam i mirė ėshtė mė i pėlqyeshėm se pasuritė e mėdha, dhe hiri ėshtė mė i pėlqyeshėm se argjendi dhe ari. 

 

 


2

 

  I pasuri dhe i varfėri kanė kėtė tė pėrbashkėt: tė dy i ka bėrė Zoti. 

 

 


3

 

  Njeriu i matur e shikon tė keqen dhe fshihet; por njerėzit naivė shkojnė tutje dhe dėnohen. 

 

 


4

 

  Ēmimi i pėrvujtėrisė ėshtė frika e Zotit, pasuria, lavdia dhe jeta. 

 

 


5

 

  Ferra dhe leqe gjenden nė udhėn e tė ēoroditurit; kush kujdeset pėr jetėn e vet rri larg tyre. 

 

 


6

 

  Mėsoji fėmijės rrugėn qė duhet tė ndjekė, dhe ai nuk do tė largohet prej saj edhe kur tė plaket. 

 

 


7

 

  I pasuri sundon mbi tė varfėrit, dhe huamarrėsi ėshtė skllav i huadhėnėsit. 

 

 


8

 

  Kush mbjell padrejtėsi ka pėr tė korrur telashe dhe shufra e zemėrimit tė tij do tė asgjesohet. 

 

 


9

 

  Njeriu me sy dashamirės do tė bekohet, sepse i jep bukė tė varfėrit. 

 

 


10

 

  Pėrzėre tallėsin dhe grindjet do tė ikin bashkė me tė; po, grindjet dhe fyerjet do tė pushojnė. 

 

 


11

 

  Kush e do pastėrtinė e zemrės dhe ka hir mbi buzėt do ta ketė shok mbretin. 

 

 


12

 

  Sytė e Zotit ruajnė dijen, por ai i bėn tė kota fjalėt e tė pabesit. 

 

 


13

 

  Pėrtaci thotė: "Jashtė ka njė luan; do tė vritem rrugės". 

 

 


14

 

  Goja e gruas qė shkel kurorėn ėshtė njė gropė e thellė; ai qė ka zemėruar Zotin do tė bjerė nė tė. 

 

 


15

 

  Marrėzia lidhet me zemrėn e fėmijės, por shufra e korrigjimit do ta largojė prej saj. 

 

 


16

 

  Ai qė shtyp tė varfėrin pėr t`u pasuruar dhe ai qė i jep tė pasurit, me siguri do tė varfėrohet. 

 

 


17

 

  Vėru veshin dhe dėgjo fjalėt e tė urtėve, dhe jepja zemrėn dijes sime. 

 

 


18

 

  sepse pėr ty do tė jetė e kėndshme t`i ruash nė intimitetin tėnd dhe t`i kesh tė gjitha gati mbi buzėt e tua. 

 

 


19

 

  Me qėllim qė besimin tėnd ta kesh te Zoti, sot tė kam mėsuar, po, pikėrisht ty. 

 

 


20

 

  A nuk tė kam shkruar nė tė kaluarėn aforizma qė kanė tė bėjnė me kėshillimin dhe diturinė, 

 

 


21

 

  nė mėnyrė qė tė njohėsh sigurinė e fjalėve tė sė vėrtetės, me qėllim qė t`u pėrgjigjesh me fjalė tė vėrteta atyre qė tė dėrgojnė? 

 

 


22

 

  Mos e vidh tė varfėrin, sepse ėshtė i varfėr, dhe mos e shtyp tė mjerin te porta, 

 

 


23

 

  sepse Zoti do tė mbrojė ēėshtjen e tyre dhe do t`u heqė jetėn atyre qė i kanė zhveshur. 

 

 


24

 

  Mos lidh miqėsi me njeriun zemėrak dhe mos u shoqėro me njeriun idhnak, 

 

 


25

 

  qė tė mos mėsosh rrugėt e tij dhe tė mos gjesh njė kurth pėr shpirtin tėnd. 

 

 


26

 

  Mos u bėj si ata qė japin dorėn si garanci, qė bėhen garant pėr borxhet e tė tjerėve. 

 

 


27

 

  Nė qoftė se nuk ke asgjė me se tė paguash, pse duhet tė tė heqė shtratin poshtė vetes? 

 

 


28

 

  Mos e luaj kufirin e vjetėr, tė vendosur nga etėrit e tu. 

 

 


29

 

  A ke parė njė njeri tė papėrtueshėm nė punėn e tij? Ai do tė paraqitet nė prani tė mbretit dhe nuk do tė qėndrojė para njerėzve tė humbur. 

 

 


Fjalėt e urta 23

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: