Albanian Bible

Fjalėt e urta 19

Fjalėt e urta

Return to Index

Chapter 20

1

 

  Vera ėshtė tallėse, pija dehėse ėshtė e turbullt dhe kush jepet pas tyre nuk ėshtė i urtė. 

 

 


2

 

  Frika e mbretit ėshtė si ulėrima e luanit; kush ia nxit zemėrimin mėkaton kundėr vetė jetės sė vet. 

 

 


3

 

  Éshtė njė lavdi pėr njeriun t`u shmanget grindjeve, por ēdo budalla pėrzihet nė to. 

 

 


4

 

  Pėrtaci nuk lėron pėr shkak tė tė ftohtit; pėr pasojė do tė lypė nė kohėn e vjeljeve, por nuk do tė ketė asgjė. 

 

 


5

 

  Kėshilla nė zemrėn e njeriut ėshtė si uji i thellė, por njeriu me mend do tė dijė tė mbushė nga ai ujė. 

 

 


6

 

  Shumė njerėz shpallin mirėsinė e tyre; por kush mund tė gjejė njė njeri besnik? 

 

 


7

 

  I drejti ecėn nė ndershmėrinė e tij; bijtė e tij do tė bekohen pas atij. 

 

 


8

 

  Njė mbret qė ulet mbi fronin e gjyqit davarit me vėshtrimin e tij ēdo tė keqe. 

 

 


9

 

  Kush mund tė thotė: "Pastrova zemrėn time, jam i pastruar nga mėkati im"? 

 

 


10

 

  Peshimi i dyfishtė dhe matja e dyfishtė janė qė tė dyja gjėra tė neveritshme pėr Zotin. 

 

 


11

 

  Edhe fėmija me veprimet e tij tregon nė se ajo qė bėn ėshtė e pastėr dhe e ndershme. 

 

 


12

 

  Veshin qė dėgjon dhe syrin qė sheh i ka bėrė qė tė dy Zoti. 

 

 


13

 

  Mos e duaj gjumin qė tė mos varfėrohesh; mbaji sytė hapur dhe do tė kesh bukė sa tė ngopesh. 

 

 


14

 

  "Éshtė i keq, ėshtė i keq", thotė blerėsi; por mbasi ai ka ikur, lavdėrohet pėr blerjen. 

 

 


15

 

  Ka flori dhe margaritarė tė shumtė, por buzėt e pasura me dije janė njė xhevahir i ēmuar. 

 

 


16

 

  Merr rroben e atij qė ėshtė bėrė garant pėr njė tė huaj, dhe mbaje si peng pėr gruan e huaj. 

 

 


17

 

  Buka e nxjerrė me hile ėshtė e ėmbėl pėr njeriun, por pastaj goja e tij do tė mbushet me zaje. 

 

 


18

 

  Planet bėhen tė qėndrueshme nga kėshilla; prandaj bėje luftėn me kėshilla tė urta. 

 

 


19

 

  Ai qė shkon poshtė e lart duke pėrfolur tregon sekretet; prandaj mos u shoqėro me atė qė flet tepėr. 

 

 


20

 

  Atij qė mallkon tė atin dhe tė ėmėn, llamba do t`i shuhet nė terrin mė tė madh. 

 

 


21

 

  Trashėgimia e fituar me nxitim nė fillim, nuk do tė bekohet nė fund. 

 

 


22

 

  Mos thuaj: "Do t`i pėrgjigjem sė keqes me tė keqen"; ki shpresė te Zoti dhe ai do tė tė shpėtojė. 

 

 


23

 

  Peshimi i dyfishtė ėshtė i neveritshėm pėr Zotin dhe peshorja e pasaktė nuk ėshtė njė gjė e mirė. 

 

 


24

 

  Hapat e njeriut vijnė nga Zoti; si mund ta njohė, pra, njeriu rrugėn e vet? 

 

 


25

 

  Éshtė njė kurth pėr njeriun tė marrė njė zotim pa e matur mirė dhe, mbasi ta ketė marrė, tė mendohet. 

 

 


26

 

  Njė mbret i urtė i shpartallon njerėzit e kėqij dhe kalon mbi ta rrotėn. 

 

 


27

 

  Shpirti i njeriut ėshtė llamba e Zotit, qė vėzhgon tėrė skutat mė tė fshehta tė zemrės. 

 

 


28

 

  Mirėsia dhe besnikėria ruajnė mbretin; ai e bėn tė qėndrueshėm fronin e tij me anė tė mirėsisė. 

 

 


29

 

  Lavdia e tė rinjve ėshtė forca e tyre, nderi i pleqve janė thinjat e tyre. 

 

 


30

 

  Tė rrahurat qė lėnė plagė tė thella e heqin tė keqen, ashtu si goditjet qė vijnė nė pjesėn mė tė brendshme tė zorrėve. 

 

 


Fjalėt e urta 21

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: