Albanian Bible

Fjalėt e urta 9

Fjalėt e urta

Return to Index

Chapter 10

1

 

  Fjalėt e urta tė Salomonit. Njė fėmijė e urtė e gėzon tė atin, por njė fėmijė budalla i shkakton vuajtje nėnes sė vet. 

 

 


2

 

  Thesaret e padrejtėsisė nuk japin dobi, por drejtėsia tė ēliron nga vdekja. 

 

 


3

 

  Zoti nuk do tė lejojė qė i drejti tė vuajė nga uria, por hedh poshtė dėshirėn e tė pabesėve. 

 

 


4

 

  Kush punon me dorė pėrtace varfėrohet, por dora e njerėzve tė zellshėm tė bėn tė pasurohesh. 

 

 


5

 

  Ai qė mbledh gjatė verės ėshtė njė bir i matur, por ai qė fle nė kohėn e korrjeve ėshtė njė bir qė tė mbulon me turp. 

 

 


6

 

  Ka bekime mbi kokėn e tė drejtit, por dhuna e mbulon gojėn e tė pabesėve. 

 

 


7

 

  Kujtimi i tė drejtit ėshtė nė bekim, por emri i tė pabesit do tė kalbet. 

 

 


8

 

  Zemėrurti i pranon urdhėrimet, por fjalamani budalla do tė rrėzohet. 

 

 


9

 

  Ai qė ecėn nė ndershmėri ecėn i sigurt, por ai qė ndjek rrugė dredharake ka pėr t`u zbuluar. 

 

 


10

 

  Kush e shkel syrin shkakton vuajtje, por fjalamani budalla do tė rrėzohet. 

 

 


11

 

  Goja e tė drejtit ėshtė njė burim jete, por dhuna e mbulon gojėn e tė pabesėve. 

 

 


12

 

  Urrejtja shkakton grindje, por dashuria mbulon tė gjitha fajet. 

 

 


13

 

  Dituria gjendet mbi buzėt e atyre qė kanė mendje, por shkopi ėshtė pėr kurrizin e atyre qė nuk kanė mend. 

 

 


14

 

  Tė urtėt grumbullojnė njohuri, por goja e budallait ėshtė njė shkatėrrim i shpejtė. 

 

 


15

 

  Begatia e tė pasurit ėshtė qyteti i tij i fortė; shkatėrrimi i tė varfėrit ėshtė varfėria e tyre. 

 

 


16

 

  Puna e tė drejtit i shėrben jetės, fitimi i tė pabesit mėkatit. 

 

 


17

 

  Kush ruan mėsimet ėshtė nė rrugėn e jetės; por kush nuk pranon kritikėn humb. 

 

 


18

 

  Kush e maskon urrejtjen ka buzė gėnjeshtare dhe ai qė pėrhap shpifje ėshtė budalla. 

 

 


19

 

  Nė fjalėt e shumta faji nuk mungon, por ai qė i frenon buzėt e tij ėshtė i urtė. 

 

 


20

 

  Gjuha e tė drejtit ėshtė argjend i zgjedhur, por zemra e tė pabesėve vlen pak. 

 

 


21

 

  Buzėt e tė drejtit ushqejnė mjaft njerėz, por budallenjtė vdesin sepse nuk kanė mend. 

 

 


22

 

  Bekimi i Zotit pasuron dhe ai nuk shton asnjė vuajtje. 

 

 


23

 

  Kryerja e njė kobi pėr budallanė ėshtė si njė zbavitje; kėshtu ėshtė dituria pėr njeriun qė ka mend. 

 

 


24

 

  Tė pabesit i ndodh ajo nga e cila trembet, por njerėzve tė drejtė u jepet ajo qė dėshirojnė. 

 

 


25

 

  Kur kalon furtuna, i pabesi nuk ėshtė mė, por i drejti ka njė themel tė pėrjetshėm. 

 

 


26

 

  Ashtu si uthulla pėr dhėmbėt dhe tymi pėr sytė, kėshtu ėshtė dembeli pėr ata qė e dėrgojnė. 

 

 


27

 

  Frika e Zotit i zgjat ditėt, por vitet e tė pabesit do tė shkurtohen. 

 

 


28

 

  Shpresa e tė drejtėve ėshtė gėzimi, por pritja e tė pabesėve do tė zhduket. 

 

 


29

 

  Rruga e Zotit ėshtė njė kala pėr njeriun e ndershėm, por ėshtė shkatėrrim pėr ata qė kryejnė padrejtėsi. 

 

 


30

 

  I drejti nuk do tė lėvizet kurrė, por tė pabesėt nuk do tė banojnė nė tokė. 

 

 


31

 

  Goja e tė drejtit prodhon dituri, por gjuha e ēoroditur do tė pritet. 

 

 


32

 

  Buzėt e tė drejtit njohin atė qė ėshtė e pranueshme; por goja e tė pabesėve njeh vetėm gjėra tė ēoroditura. 

 

 


Fjalėt e urta 11

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: