Albanian Bible

Fjalėt e urta 2

Fjalėt e urta

Return to Index

Chapter 3

1

 

  Biri im, mos harro mėsimet e mia dhe zemra jote le tė ruajė urdhėrimet e mia, 

 

 


2

 

  sepse do tė tė shtohen ditė tė gjata, vite jete dhe paqeje. 

 

 


3

 

  Mirėsia dhe e vėrteta mos tė lėnēin kurrė; lidhi rreth qafės, shkruaji mbi tabelėn e zemrės sate; 

 

 


4

 

  do tė gjesh kėshtu hir dhe arsye nė sytė e Perėndisė dhe tė njerėzve. 

 

 


5

 

  Ki besim tek Zoti me gjithė zemėr dhe mos u mbėshtet nė gjykimin tėnd; 

 

 


6

 

  pranoje nė tė gjitha rrugėt e tua, dhe ai do tė drejtojė shtigjet e tua. 

 

 


7

 

  Mos e mbaj veten tė ditur nė sytė e tu, ki frikė nga Zoti dhe hiq dorė nga e keqja; 

 

 


8

 

  kjo do tė jetė shėrim pėr nervat e tua dhe freskim pėr kockat e tua. 

 

 


9

 

  Ndero Zotin me pasurinė tėnde dhe me prodhimet e para tė ēdo tė ardhure qė ke; 

 

 


10

 

  hambarėt e tu tė grurit do tė jenė plot e pėrplot dhe vozat e tua do tė gufojnė me musht. 

 

 


11

 

  Biri im, mos e pėrēmo ndėshkimin e Zotit dhe mos urre qortimin e tij, 

 

 


12

 

  sepse Zoti qorton atė qė do, si njė baba djalin qė atij i pėlqen. 

 

 


13

 

  Lum ai njeri qė ka gjetur diturinė dhe njeriu qė ka pėrftuar arsyen. 

 

 


14

 

  Sepse fitimi i tij ėshtė mė i mirė se fitimi i argjendit dhe fryti i tij vlen mė tepėr se ari i kulluar. 

 

 


15

 

  Ajo ėshtė mė e ēmuar se perlat dhe mbarė gjėrat mė tė kėndshme nuk mund tė barazohen me tė. 

 

 


16

 

  Gjatėsia e jetės ėshtė nė tė djathtė tė saj, pasuria dhe lavdia nė tė majtė tė saj. 

 

 


17

 

  Rrugėt e saj janė rrugė tė kėnaqshme dhe nė tė tėrė shtigjet e saj mbretėron paqja. 

 

 


18

 

  Ajo ėshtė njė dru i jetės pėr ata qė e kapin dhe lum ata qė mbahen fort atje. 

 

 


19

 

  Me diturinė Zoti krijoi tokėn dhe me zgjuarėsinė i bėri tė qėndrueshėm qiejtė. 

 

 


20

 

  Me diturinė e tij u hapėn humnerat dhe retė japin vesė. 

 

 


21

 

  Biri im, kėto gjėra mos u largofshin kurrė nga sytė e tu. Mbaje diturinė dhe tė menduarit. 

 

 


22

 

  Ato do tė jenė jetė pėr shpirtin tėnd dhe njė zbukurim nė qafėn tėnde. 

 

 


23

 

  Atėherė do tė ecėsh i sigurt nė rrugėn tėnde dhe kėmba jote nuk do tė pengohet. 

 

 


24

 

  Kur do tė biesh pėr tė fjetur, nuk do tė kesh frikė; po, do tė biesh dhe gjumi yt do tė jetė i ėmbėl. 

 

 


25

 

  Nuk do tė druash llahtarėn e papritur, as shkatėrrimin e tė pabesėve kur do tė ndodhė, 

 

 


26

 

  sepse Zoti do tė jetė pranė teje dhe do tė pengojė qė kėmba jote tė kapet nė ndonjė lak. 

 

 


27

 

  Mos i refuzo tė mirėn atij qė i takon, kur e ke nė dorė ta bėsh. 

 

 


28

 

  Mos i thuaj tė afėrmit tėnd: "Shko dhe kthehu; do tė tė jap nesėr", kur e ke me vete gjėnė e nevojshme. 

 

 


29

 

  Mos kurdis asnjė tė keqe kundėr tė afėrmit tėnd, ndėrsa ai banon me besim bashkė me ty. 

 

 


30

 

  Mos bėj padi kundėr askujt pa shkak; po tė jetė se nuk tė ka bėrė asnjė tė keqe. 

 

 


31

 

  Mos ki zili njeriun e dhunshėm dhe mos zgjidh asnjė nga rrugėt e tij, 

 

 


32

 

  sepse Zoti e neverit njeriun e ēoroditur, por kėshilla e tij ėshtė pėr njerėzit e ndershėm. 

 

 


33

 

  Mallkimi i Zotit ėshtė nė shtėpinė e tė pabesit, por ai bekon banesėn e tė drejtėve. 

 

 


34

 

  Me siguri ai tallet me tallėsit, por i fal tė pėrvuajturit. 

 

 


35

 

  Njerėzit e urtė do tė trashėgojnė lavdinė, por poshtėrsia do tė jetė trashėgimia e atyre qė nuk kanė mend. 

 

 


Fjalėt e urta 4

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: