Albanian Bible

Fjalėt e urta 1

Fjalėt e urta

Return to Index

Chapter 2

1

 

  Biri im, nė rast se pranon fjalėt e mia dhe i quan thesar urdhėrimet e mia, 

 

 


2

 

  duke i vėnė veshin diturisė dhe duke e prirur zemrėn ndaj arsyes; 

 

 


3

 

  po, nė rast se kėrkon me ngulm gjykimin dhe ngre zėrin pėr tė siguruar mirėkuptim, 

 

 


4

 

  nė rast se e kėrkon si argjendin dhe fillon tė rrėmosh si pėr njė thesar tė fshehur, 

 

 


5

 

  atėherė do tė ndjesh frikėn e Zotit dhe ke pėr tė gjetur kuptimin e Perėndisė. 

 

 


6

 

  Sepse Zoti jep diturinė; nga goja e tij rrjedhin njohuria dhe arsyeja. 

 

 


7

 

  Ai mban rezervė pėr njerėzit e drejtė njė ndihmė tė fuqishme, njė mburojė pėr ata qė ecin me ndershmėri 

 

 


8

 

  pėr tė mbrojtur shtigjet e drejtėsisė dhe pėr tė ruajtur rrugėn e shenjtorėve tė tij. 

 

 


9

 

  Atėherė do tė kuptosh drejtėsinė, barazinė, ndershmėrinė dhe tėrė rrugėt e sė mirės. 

 

 


10

 

  Kur dituria tė tė hyjė nė zemėr, edhe njohja do tė jetė e kėndshme pėr shpirtin tėnd, 

 

 


11

 

  tė menduarit do tė kujdeset pėr ty dhe gjykimi do tė tė mbrojė, 

 

 


12

 

  pėr tė tė ēliruar nga rruga e keqe, nga njerėzit qė flasin pėr gjėra tė kėqija, 

 

 


13

 

  nga ata qė braktisin shtigjet e ndershmėrisė pėr tė ecur nė rrugėt e territ, 

 

 


14

 

  qė gėzohen kur bėjnė tė keqen dhe ndjejnė kėnaqėsi nė ēoroditjet e njeriut tė keq, 

 

 


15

 

  shtigjet e tė cilit janė tė shtrembėra dhe rrugėt dredha-dredha, 

 

 


16

 

  pėr tė tė shpėtuar nga gruaja qė ka shkelur kurorėn, nga gruaja e huaj qė pėrdor fjalė mikluese, 

 

 


17

 

  qė ka braktisur shokun e rinisė sė saj dhe ka harruar marrėveshjen e lidhur me Perėndinė. 

 

 


18

 

  Sepse shtėpia e saj zbret drejt vdekjes dhe shtigjet e saj drejt tė vdekurve. 

 

 


19

 

  Asnjė prej atyre qė shkojnė tek ajo nuk kthehet, asnjė nuk i arrin shtigjet e jetės. 

 

 


20

 

  Kėshtu do tė mund tė ecėsh nė rrugėn e tė mirėve dhe do tė mbetesh nė shtigjet e tė drejtėve. 

 

 


21

 

  Sepse njerėzit e drejtė do tė banojnė tokėn dhe ata tė ndershėm do tė qėndrojnė aty; 

 

 


22

 

  por tė pabesėt do tė shfarosen nga toka dhe shkelėsit do tė hiqen prej saj. 

 

 


Fjalėt e urta 3

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: