Albanian Bible

Psalmet 140

Psalmet

Return to Index

Chapter 141

1

 

  O Zot, unė tė kėlthas ty; nxito tė mė pėrgjigjesh. Vėri veshin zėrit tim, kur tė kėlthas ty. 

 

 


2

 

  Le tė arrijė lutja ime para teje si temjani, ngritja e duarve tė mia si flijimi i mbrėmjes. 

 

 


3

 

  O Zot, vėr njė roje para gojės sime. 

 

 


4

 

  Mos lejo qė zemra ime tė priret nga asgjė e keqe dhe kėshtu tė kryejė veprime tė kėqija bashkė me ata qė bėjnė paudhėsi; dhe bėj qė unė tė mos ha ushqimet e tyre tė shijshme. 

 

 


5

 

  Le tė mė rrahė madje i drejti, do tė jetė njė mirėsjellje nga ana e tij; le tė mė qortojė ai, do tė jetė si vaji mbi kokė; koka ime nuk ka pėr ta refuzuar. Por lutja ime vazhdon tė jetė kundėr veprimeve tė tyre tė kėqija. 

 

 


6

 

  Princat e tyre i hodhėn nga skėrkat dhe ata do t`i dėgjojnė fjalėt e mia, sepse ato janė tė kėndshme. 

 

 


7

 

  Ashtu si ai qė lėron dhe ēan tokėn, kėshtu kockat tona janė tė pėrhapura nė hyrje tė Sheolit. 

 

 


8

 

  Por sytė e mia janė drejtuar te ti, o Zot, Zoti im; unė strehohem te ti, mos mė lėr tė pambrojtur. 

 

 


9

 

  Mė ruaj nga laku qė mė kanė pėrgatitur dhe nga kurthet e njerėzve qė kryejnė paudhėsi. 

 

 


10

 

  Tė pabesėt rėnēin vetė nė rrjetat e tyre, ndėrsa unė do tė kaloj tutje. 

 

 


Psalmet 142

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: