Albanian Bible

Psalmet 137

Psalmet

Return to Index

Chapter 138

1

 

  Unė do tė tė kremtoj me gjithė zemėr, pėrpara perėndive do tė kėndoj lavdet e tua. 

 

 


2

 

  Do tė adhuroj i kthyer nga tempulli yt i shenjtė dhe do tė kremtoj emrin tėnd pėr mirėsinė tėnde dhe vėrtetėsinė tėnde, sepse ti ke pėrlėvduar fjalėn tėnde dhe emrin tėnd pėrmbi ēdo gjė tjetėr. 

 

 


3

 

  Ditėn nė tė cilėn tė kėrkova, ti m`u pėrgjigje dhe e rrite fuqinė e shpirtit tim. 

 

 


4

 

  Tėrė mbretėrit e tokės do tė tė kremtojnė, o Zot, kur tė dėgjojnė fjalėt e gojės sate, 

 

 


5

 

  dhe do tė kėndojnė rrugėt e Zotit, sepse e madhe ėshtė lavdia e Zotit. 

 

 


6

 

  Ndonėse Zoti ėshtė i shkėlqyeshėm, ai tregon kujdes pėr njerėzit e thjeshtė, por mėndjemadhin e njeh nga larg. 

 

 


7

 

  Edhe sikur unė tė eci nė mes tė fatkeqėsisė, ti do tė mė ruash tė gjallė; ti do tė zgjatėsh dorėn kundėr zemėrimit tė armiqve tė mi, dhe dora jote e djathtė do tė mė shpėtojė. 

 

 


8

 

  Zoti do tė kryejė veprėn e tij tek unė; o Zot, mirėsia jote vazhdon pėrjetė; mos i braktis veprat e duarve tė tua. 

 

 


Psalmet 139

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: