Albanian Bible

Psalmet 131

Psalmet

Return to Index

Chapter 132

1

 

  Mbaje mend, o Zot, Davidin dhe tė gjitha mundimet e tij, 

 

 


2

 

  ashtu si ai iu betua Zotit dhe lidhi kusht me tė Fuqishmin e Jakobit, duke thėnė: 

 

 


3

 

  "Nuk do tė hyj nė ēadrėn e shtėpisė sime, nuk do tė hipi mbi shtratin tim; 

 

 


4

 

  nuk do t`i jap gjumė syve tė mi as pushim qepallave tė mia, 

 

 


5

 

  deri sa tė kem gjetur njė vend pėr Zotin, njė banesė pėr tė Fuqishmin e Jakobit". 

 

 


6

 

  Ja, dėgjuam tė flitet pėr tė nė Efratah, e gjetėm nė fushat e Jaarit. 

 

 


7

 

  Le tė shkojmė nė banesėn e tij, le ta adhurojmė pėrpara fronit tė kėmbėve tė tij. 

 

 


8

 

  Ēohu, o Zot, dhe eja nė vendin ku pushon ti dhe arka e forcės sate. 

 

 


9

 

  Priftėrinjtė e tu le tė vishen me drejtėsi, dhe le tė kėndojnė nga gėzimi shenjtorėt e tu. 

 

 


10

 

  Pėr hir tė Davidit, shėrbėtorit tėnd, mos e dėbo fytyrėn e tė vajosurit tėnd. 

 

 


11

 

  Zoti iu betua Davidit nė tė vėrtetė dhe nuk do tė ndryshojė: "Unė do tė vė mbi fronin tėnd njė fryt tė tė pėrbrendėshmėve tė tua. 

 

 


12

 

  Nė rast se bijtė e tu do tė respektojnė besėlidhjen time dhe porositė e mia, qė unė do t`u mėsojė atyre, edhe bijtė e tyre do tė ulen pėrjetė mbi fronin tėnd". 

 

 


13

 

  Duke qenė se Zoti e ka zgjedhur Sionin, ai e ka dashur atė pėr banesėn e tij: 

 

 


14

 

  "Ky ėshtė vendi im i pushimit pėrjetė; kėtu do tė banoj, sepse e kam dashur. 

 

 


15

 

  Do tė bekoj fort zahiretė e tij, do t`i ngop me bukė tė varfėrit e tij; 

 

 


16

 

  do t`i vedh priftėrinjtė e tij me shpėtim, do tė ngazėllojnė shenjtorėt e tij me britma gėzimi. 

 

 


17

 

  Kėtu do ta rris fuqinė e Davidit dhe do t`i jap njė llambė tė vajosurit tim. 

 

 


18

 

  Do t`i mbuloj me turp armiqtė e tij, por mbi tė do tė lulėzojė kurora e tij". 

 

 


Psalmet 133

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: