Albanian Bible

Psalmet 110

Psalmet

Return to Index

Chapter 111

1

 

  Aleluja. Unė do tė kremtoj Zotin me gjithė zemėr nė kėshillėn e tė drejtėve dhe nė kuvend. 

 

 


2

 

  Tė mėdha janė veprat e Zotit, tė kėrkuara nga tė gjithė ata qė kėnaqen me to. 

 

 


3

 

  Veprat e tij janė madhėshtore dhe drejtėsia e tij vazhdon pėrjetė. 

 

 


4

 

  Ai bėn qė mrekullitė e tij tė kujtohen; Zoti ėshtė i dhemshur dhe plot mėshirė. 

 

 


5

 

  Ai u jep ushqime atyre qė kanė frikė prej tij dhe do ta mbajė mend gjithnjė besėlidhjen e tij. 

 

 


6

 

  Ai i tregoi popullit tė tij fuqinė e veprave tė tij, duke i dhėnė trashėgiminė e kombeve. 

 

 


7

 

  Veprat e duarve tė tij janė e vėrteta dhe drejtėsia; tėrė urdhėrimet e tij janė tė qėndrueshme, 

 

 


8

 

  tė patundura pėrjetė, pėr gjithnjė, tė kryera me vėrtetėsi dhe drejtėsi. 

 

 


9

 

  Ai i dėrgoi popullit tė tij shpėtimin, ka vendosur besėlidhjen e tij pėrjetė; i shenjtė dhe i tmerrshėm ėshtė emri i tij. 

 

 


10

 

  Frika e Zotit ėshtė zanafilla e diturisė; kanė dituri tė madhe ata qė zbatojnė nė praktikė urdhėrimet e tij; lėvdimi i tij vazhdon nė pėrjetėsi. 

 

 


Psalmet 112

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: