Albanian Bible

Psalmet 101

Psalmet

Return to Index

Chapter 102

1

 

  O Zot, dėgjo lutjen time dhe britma ime arriftė tek ty. 

 

 


2

 

  Mos ma fshih fytyrėn tėnde ditėn e fatkeqėsisė sime. Zgjate ndaj meje veshin tėnd; kur unė tė kėrkoj, nxito tė mė pėrgjigjesh. 

 

 


3

 

  Sepse ditėt e mia davariten si tymi dhe kockat e mia digjen si urė zjarri. 

 

 


4

 

  Zemra ime ėshtė goditur dhe thahet si bari, dhe unė harroj madje tė ha ushqim. 

 

 


5

 

  Duke vajtuar vazhdimisht, lėkura ime po u ngjitet kockave tė mia. 

 

 


6

 

  I ngjaj pelikanit tė shketėtirės dhe jam bėrė si bufi i vendeve tė shkretuara. 

 

 


7

 

  Jam pa gjumė dhe si harabeli i vetmuar mbi ēati. 

 

 


8

 

  Armiqtė e mi tallen me mua tėrė ditėn; ata qė mė pėrqeshin flasin kundėr meje. 

 

 


9

 

  Sepse e ha hirin si buka dhe pėrzjej lotėt me atė qė pi. 

 

 


10

 

  Po, pėr shkak tė indinjatės sate dhe tė zemėrimit tėnd, mė ngrite dhe mė hodhe larg. 

 

 


11

 

  Ditėt e mia janė si hija qė zgjatet, dhe unė po thahem si bari. 

 

 


12

 

  Por ti, o Zot, mbetesh pėrjetė, dhe kujtimi yt zgjat brez pas brezi. 

 

 


13

 

  Ti do tė ngrihesh dhe do tė tė vijė keq pėr Sionin, sepse erdhi koha tė tregosh dhembshuri ndaj tij; dhe koha e caktuar erdhi. 

 

 


14

 

  Sepse shėrbėtorėt e tu i duan edhe gurėt e tij dhe u vjen keq pėr pluhurin e tij. 

 

 


15

 

  Po, kombet do tė kenė frikė nga emri i Zotit dhe gjithė mbretėrit e dheut nga lavdia jote, 

 

 


16

 

  kur Zoti do tė rindėrtojė Sionin dhe do tė duket nė lavdinė e tij. 

 

 


17

 

  Ai do tė dėgjojė lutjen e njerėzve tė braktisur dhe nuk do ta pėrbuzė lutjen e tyre. 

 

 


18

 

  Kjo do tė shkruhet pėr brezin e ardhshmėm, dhe populli qė do tė krijohet do tė lėvdojė Zotin, 

 

 


19

 

  sepse ai shikon nga lartėsia e shenjtėrores sė tij; nga qielli Zoti kėqyr dheun, 

 

 


20

 

  pėr tė dėgjuar vajtimin e robėrve, pėr tė ēliruar tė dėnuarit me vdekje; 

 

 


21

 

  me qėllim qė nė Sion tė shpallin emrin e Zotit dhe nė Jeruzalem lavdinė e tij, 

 

 


22

 

  kur popujt dhe mbretėritė do tė mblidhen bashkė pėr t`i shėrbyer Zotit. 

 

 


23

 

  Rrugės ai ka pakėsuar fuqinė time dhe ka shkurtuar ditėt e mia. 

 

 


24

 

  Kam thėnė: "O Perėndia im, mos mė merr nė mes tė ditėve tė mia. Vitet e tua zgjasin brez pas brezi. 

 

 


25

 

  Sė lashti ti ke vendosur tokėn dhe qiejtė janė vepėr e duarve tė tua; 

 

 


26

 

  ata do tė zhduken, por ti do tė mbetesh; do tė konsumohen tė gjithė si njė rrobe; ti do t`i ndėrrosh si njė rrobe dhe ata do tė ndryshohen. 

 

 


27

 

  Por ti je gjithnjė po ai dhe vitet e tua nuk do tė kenė kurrė fund. 

 

 


28

 

  Bijtė e shėrbėtorėve tė tu do tė kenė njė vendbanim dhe pasardhėsit e tyre do tė jenė tė qėndrueshėm para teje". 

 

 


Psalmet 103

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: