Albanian Bible

Psalmet 100

Psalmet

Return to Index

Chapter 101

1

 

  Unė do tė kėndoj mirėsinė tėnde dhe drejtėsinė tėnde; do tė kėndoj lavdet e tua, o Zot. 

 

 


2

 

  Do tė kujdesem tė bėj njė jetė tė ndershme. Kur do tė vish tek unė? Do tė ec me zemėr tė pastėr brenda shtėpisė sime. 

 

 


3

 

  Nuk do tė vė para syve tė mi asgjė tė keqe; unė e urrej sjelljen e atyre qė dėnojnė; nuk do lejoj tė bėhem si ata. 

 

 


4

 

  Zemra e ēoroditur do tė largohet nga unė; nuk dua t`ia di pėr tė keqen. 

 

 


5

 

  Do tė shfaros atė qė shpif tinėz kundėr tė afėrmit; nuk do tė duroj njeriun hundėpėrpjetė dhe zemėrkrenar. 

 

 


6

 

  Sytė e mi do tė jenė mbi besnikėt e vendit dhe do t`i mbaj afėr vetes; ai qė do tė ecė me ndershmėri do tė jetė shėrbėtori im. 

 

 


7

 

  Kush vepron me mashtrim, nuk ka pėr tė banuar nė shtėpinė time; kush thotė gėnjeshtra nuk do tė qėndrojė para syve tė mi. 

 

 


8

 

  Ēdo mėngjes do tė asgjesoj gjithė tė pabesėt e vendit, pėr tė ērrėnjosur nga qyteti i Zotit tė gjithė ata qė kryejnė paudhėsi. 

 

 


Psalmet 102

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: