Albanian Bible

Psalmet 95

Psalmet

Return to Index

Chapter 96

1

 

  Kėndojini Zotit njė kėngė tė re, kėndojini Zotit, o banorė tė tė gjithė tokės! 

 

 


2

 

  Kėndojini Zotit, bekoni emin e tij; lajmėroni ēdo ditė shpėtimin e tij. 

 

 


3

 

  Shpallni lavdinė e tij midis kombeve dhe mekullitė e tij midis tėrė popujve. 

 

 


4

 

  Sepse Zoti ėshtė i madh dhe i denjė pėr lėvdimin mė tė lartė; nga ai duhet tė kemi frikė pėrmbi gjithė perėnditė e tjera. 

 

 


5

 

  Sepse gjithė perėnditė e kombeve janė idhuj, por Zoti ka bėrė qiejtė. 

 

 


6

 

  Shkėlqimi dhe madhėshtia janė para tij, forca dhe bukuria janė nė shenjtėroren e tij. 

 

 


7

 

  Jepini Zotit, o familje tė popujve, jepini Zotit lavdi dhe forcė. 

 

 


8

 

  Jepini Zotit lavdinė qė i takon emrit tė tij, ēojini oferta dhe ejani nė oborret e tij. 

 

 


9

 

  Bini pėrmbys pėrpara Zotit nė shkėlqimin e shenjtėrisė sė tij, dridhuni para tij, o banorė tė tė gjithė tokės. 

 

 


10

 

  U thoni gjithė kombeve: "Zoti mbretėron; bota ėshtė vendosur mirė dhe nuk do tė luajė nga vendi; ai do t`i gjykojė popujt me drejtėsi". 

 

 


11

 

  Le tė gėzohen qiejtė dhe tė gėzohet toka; le tė zhurmojė deti dhe gjithēka gjindet nė tė. 

 

 


12

 

  Le tė ngazėllohet fusha dhe gjithēka gjindet nė tė. Atėherė tėrė drurėt e pyllit do tė lėshojnė britma gėzimi pėrpara Zotit, 

 

 


13

 

  sepse ai vjen, vjen pėr tė gjykuar tokėn. Ai do ta gjykojė botėn me drejtėsi dhe popujt nė besnikėrinė e tij. 

 

 


Psalmet 97

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: