Albanian Bible

Psalmet 85

Psalmet

Return to Index

Chapter 86

1

 

  Vėri veshin, o Zot, dhe pėrgjigjmu, sepse jam i dėshpėruar dhe nevojtar. 

 

 


2

 

  Ruaje jetėn time sepse jam i shenjtė; ti je Perėndia im; shpėtoje shėrbėtorin tėnd qė ka besim te ti. 

 

 


3

 

  Ki mėshirė pėr mua, o Zot, sepse tė kėlthas ty tėrė ditėn. 

 

 


4

 

  Gėzoje shėrbėtorin tėnd, sepse te ti, o Zot e lartoj shpirtin tim. 

 

 


5

 

  Sepse ti, o Zot, je i mirė dhe i gatshėm tė falėsh, dhe tregon mirėsi tė madhe ndaj gjithė atyre qė tė kėrkojnė. 

 

 


6

 

  Vėri veshin, o Zot, lutjes time, dhe trego kujdes pėr britmėn e pėrgjėrimeve tė mia. 

 

 


7

 

  Unė tė kėrkoj nė ditėn e fatkeqėsisė sime, sepse ti do tė mė pėrgjigjesh. 

 

 


8

 

  Nuk ka asnjė tė barabartė me ty midis perėndive, o Zot, as ka vepra tė njėllojta me tė tuat. 

 

 


9

 

  Tėrė kombet qė ti ke krijuar do tė vinė tė bien pėrmbys para teje, o Zot, dhe do tė pėrlėvdojnė emrin tėnd. 

 

 


10

 

  Sepse ti je i madh dhe kryen mrekulli; vetėm ti je Perėndia. 

 

 


11

 

  Mėsomė rrugėn tėnde, o Zot, dhe unė do tė ec nė tė vėrtetėn tėnde; bashkoje zemrėn time me frikėn e emrit tėnd. 

 

 


12

 

  Unė do tė tė lėvdoj, o Zot, Perėndia im, me gjithė zemėr, dhe do ta pėrlėvdoj emrin tėnd pėrjetė. 

 

 


13

 

  Sepse e madhe ėshtė mirėsia jote ndaj meje; ti ke shpėtuar shpirtin tim nga Sheoli. 

 

 


14

 

  O Perėndi, njerėz kryelartė kanė dalė kundėr meje dhe njė turmė njerėzish tė dhunės kėrkojnė jetėn time dhe nuk tė vė ty para syve tė tyre. 

 

 


15

 

  Por ti, o Zot, je njė Perėndi i mėshirshėm dhe i dhembshur qė zemėrohet ngadalė dhe qė ka shumė mirėsi dhe tė vėrtetė. 

 

 


16

 

  Kthehu nga unė dhe ki mėshirė pėr mua; jepi forcėn tėnde shėrbėtorit tėnd dhe shpėto birin e shėrbėtores sate. 

 

 


17

 

  Tregomė njė shenjė tė dashamirėsisė sate, me qėllim qė ata qė mė urrejnė ta shohin dhe tė mbeten tė shushatur, duke parė qė ti, o Zot, mė ke ndihmuar dhe mė ke ngushėlluar. 

 

 


Psalmet 87

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: