Albanian Bible

Psalmet 84

Psalmet

Return to Index

Chapter 85

1

 

  O Zot, ti ke qenė i mbarė pėr tokėn tėnde dhe e ke kthyer Jakobin nga robėria. 

 

 


2

 

  Ti ke falur paudhėsinė e popullit tėnd dhe ke mbuluar tėrė mėkatet e tyre. (Sela) 

 

 


3

 

  Ti ke larguar gjithė indinjatėn tėnde dhe ke lėnė mėnjanė zemėrimin tėnd tė zjarrtė. 

 

 


4

 

  Na pėrtėri, o Perėndi i shpėtimit tonė, dhe jepi fund indinjatės sate kundėr nesh. 

 

 


5

 

  A do tė mbetesh i zemėruar me ne pėrjetė? A do ta vazhdosh zemėrimin tėnd brez pas brezi? 

 

 


6

 

  A nuk do tė na japėsh pėrsėri jetėn, me qėllim qė populli yt tė mund tė gėzohet te ti? 

 

 


7

 

  Tregona, o Zot, mirėsinė tėnde dhe falna shpėtimin tėnd. 

 

 


8

 

  Una kam pėr tė dėgjuar atė qė Perėndia, Zoti, ka pėr tė thėnė; me siguri ai do t`i flasė pėr paqe popullit tė tij dhe shenjtorėve tė tij, por nuk do tė lejojė qė ata tė jetojnė pėrsėri si njerėz pa mend. 

 

 


9

 

  Me siguri shpėtimi i tij ėshtė afėr atyre qė kanė frikė prej tij, sepse lavdia e tij mund tė banojė nė vendin tonė. 

 

 


10

 

  Mirėsia dhe e vėrteta u takuan; drejtėsia dhe paqja janė puthur njera me tjetrėn. 

 

 


11

 

  E vėrteta do tė mbijė nga toka dhe drejtėsia do tė shikojė nga qielli. 

 

 


12

 

  Po, Zoti do tė japė atė qė ėshtė e mirė, dhe toka jonė do tė prodhojė frytin e saj. 

 

 


13

 

  Drejtėsia do tė ecė para tij dhe do tė pėrgatisė udhėn pėr hapat e tij. 

 

 


Psalmet 86

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: