Albanian Bible

Psalmet 82

Psalmet

Return to Index

Chapter 83

1

 

  O Perėndi, mos rri nė heshtje! Mos mbyll gojėn, mos rri i qetė, o Perėndi! 

 

 


2

 

  Sepse, ja, armiqtė e tu po ziejnė dhe ata qė tė urrejnė ngrenė kokėn. 

 

 


3

 

  Thurrin gracka kundėr popullit tėnd dhe bėjnė komplote kundėr atyre qė ti mbron. 

 

 


4

 

  Ata thonė: "Ejani t`i shkatėrrojmė si komb, emri i Izraelit tė mos kujtohet mė". 

 

 


5

 

  Sepse kanė komplotuar sė bashku me njė mendje dhe kanė lidhur njė besėlidhje kundėr teje. 

 

 


6

 

  Ēadrat e Edomit dhe Ismaelitėt, Moabi dhe Hagarenėt, 

 

 


7

 

  Gebali, Amoni dhe Amaleku, Filistia me banorėt e Tiros; 

 

 


8

 

  dhe Asiria ėshtė bashkuar me ta pėr tė ndihmuar bijtė e Lotit. (Sela) 

 

 


9

 

  Vepro me ta ashtu si bėre me Madianin, me Siseran dhe me Jabinin pranė pėrroit tė Kishonit, 

 

 


10

 

  tė cilėt u shkatėrruan nė Endor dhe u bėnė si pleh pėr tokėn. 

 

 


11

 

  Bėj qė krerėt e tyre tė jenė si Orebi dhe Zeebi, dhe tėrė princat e tyre si Zebahu dhe Tsalmuna, 

 

 


12

 

  sepse ata thanė: "Tė shtiem nė dorė kullotat e Perėndisė". 

 

 


13

 

  O Perėndia im, bėji njėlloj si pluhuri i vorbullės, si kashta nė mėshirė tė erės. 

 

 


14

 

  Ashtu si zjarri djeg pyllin dhe flaka gllabėron malet, 

 

 


15

 

  kėshtu ndiqi me furtunėn tėnde dhe trėmbi me uraganin tėnd. 

 

 


16

 

  Mbulo fytyrat e tyre me turp, me qėllim qė tė kėrkojnė emrin tėnd, o Zot. 

 

 


17

 

  U turpėrofshin dhe u tmerrofshin pėrjetė, u ngatėrrofshin dhe vdekshin; 

 

 


18

 

  dhe ta dijnė se ti vetėm, qė quhesh Zoti, je Shumė i Larti mbi gjithė dheun. 

 

 


Psalmet 84

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: