Albanian Bible

Psalmet 79

Psalmet

Return to Index

Chapter 80

1

 

  Dėgjo, o bari i Izraelit, qė udhėheq Jozefin si njė kope; ti qė rrin mbi Kerubinėt, shkėlqe nė lavdinė tėnde. 

 

 


2

 

  Rizgjoje fuqinė tėnde pėrpara Efraimit, Beniaminit dhe Manasit, dhe eja tė na ēlirosh. 

 

 


3

 

  O Perėndi, na pėrtėri fuqitė, bėje fytyrėn tėnde tė shkėlqejė dhe ne do tė shpėtojmė. 

 

 


4

 

  O Zot, Perėndi i ushtrive, deri kur do tė jesh i zemėruar kundėr lutjes sė popullit tėnd? 

 

 


5

 

  Ti u ke dhėnė pėr tė ngrėnė bukė tė njomur me lot, dhe u ke dhėnė pėr tė pirė lot me shumicė. 

 

 


6

 

  Ti na ke bėrė objekt mosmarėveshjeje pėr fqinjėt tanė, dhe armiqtė tanė qeshin njeri me tjetrin. 

 

 


7

 

  O Perėndi i ushtrive, na pėrtėri forcat tona; bėje fytyrėn tėnde tė shkėlqejė pėrsėri dhe do tė shpėtojmė. 

 

 


8

 

  Ti ēove jashtė Egjiptit njė hardhi; i dėbove kombet dhe e mbolle. 

 

 


9

 

  Ti e pastrove dheun para saj dhe ajo lėshoi rrėnjė dhe e mbushi dheun. 

 

 


10

 

  Malet u mbuluan nga hija e saj dhe kedrat e Perėndisė me degėt e saj. 

 

 


11

 

  I zgjati degėt e saj deri nė det dhe llastarėt deri te lumi. 

 

 


12

 

  Pse i prishe gjerdhet e saj dhe kėshtu tėrė kalimtarėt kanė mundėsi tė korrin frytet e saj? 

 

 


13

 

  Derri i egėr i pyllit e shkreton dhe egėrsirat e fushės kullotin aty. 

 

 


14

 

  O Perėndi i ushtrive, tė lutemi kthehu; shiko nga qielli, vėshtro dhe vizito kėtė vresht 

 

 


15

 

  dhe drurėt qė mbolli e djathta jote dhe filizin qė e ke forcuar pėr ty. 

 

 


16

 

  Ajo u dogj nga zjarri dhe ėshtė prerė; ata vdesin para kėrcėnimit tė fytyrės sate. 

 

 


17

 

  Dora jote qoftė mbi njeriun e tė djathtė tėnde, mbi njeriun qė ti e ke bėrė tė fortė pėr ty. 

 

 


18

 

  Kėshtu ne nuk do tė largohemi mė prej teje. Na ngjall dhe ne do tė kėrkojmė emrin tėnd. 

 

 


19

 

  O Zot, Perėndia i ushtrive, na pėrtėri; bėje fytyrėn tėnde tė shkėlqejė dhe do tė shpėtojmė. 

 

 


Psalmet 81

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: