Albanian Bible

Psalmet 78

Psalmet

Return to Index

Chapter 79

1

 

  O Perėndi, kombet kanė hyrė nė trashėgiminė tėnde, kanė pėrdhosur tempullin tėnd tė shenjtė, e kanė katandisur Jeruzalemin nė njė grumbull gėrmadhash. 

 

 


2

 

  Trupat e vdekur tė shėrbėtorėve tė tu ua dhanė pėr tė ngrėnė shpendėve tė qiellit dhe mishin e shenjtorėve tė tu bishave tė fushave. 

 

 


3

 

  Kanė derdhur gjakun e tyre si ujė rreth Jeruzalemit, nė mėnyrė qė asnjeri tė mos i varroste. 

 

 


4

 

  Jemi bėrė njė turp pėr fqinjėt tanė, tallja dhe gazi i atyre qė na rrinė rreth e qark. 

 

 


5

 

  Deri kur, o Zot? A do tė jesh i zemėruar pėrjetė? A do tė flakėrojė smira jote si njė zjarr? 

 

 


6

 

  Lėsho zemėrimin tėnd mbi kombet qė nuk tė njohin dhe mbi mbretėritė qė nuk pėrmendin emrin tėnd, 

 

 


7

 

  sepse kanė gllabėruar Jakobin dhe kanė shkretuar banesėn e tij. 

 

 


8

 

  Mos kujto kundėr nesh fajet e tė pabesėve tanė; nxito tė na dalėsh para me dhembshuritė e tua, sepse jemi shumė tė vuajtur. 

 

 


9

 

  Na ndihmo, o Perėndi i shpėtimit, pėr lavdinė e emrit tėnd, dhe na ēliro dhe na fal mėkatet tona pėr hir tė emrit tėnd. 

 

 


10

 

  Sepse kombet do tė thonin: "Ku ėshtė Perėndia i tyre?". Para syve tona bėju tė njohur kombeve hakmarrjen e gjakut tė derdhur tė shėrbėtorėve tė tu. 

 

 


11

 

  Le tė arrijė deri tek ti rrėnkimi i robėrve; sipas fuqisė sė krahut tėnd, shpėto ata qė janė tė dėnuar me vdekje. 

 

 


12

 

  Dhe ktheju fqinjėve tonė shtatėfish tė zezėn qė tė kanė bėrė o Zot. 

 

 


13

 

  Dhe ne populli yt dhe kopeja e kullotės sate, do tė tė kremtojmė pėrjetė dhe do tė shpallim lavdinė tėnde brez pas brezi. 

 

 


Psalmet 80

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: